İran işgalindeki Azerbaycan'ın Güney`i Putin'i neden korkutuyor? - VİDEO

İran işgalindeki Azerbaycan'ın Güney`i Putin'i neden korkutuyor? - VİDEO
17:25 13.01.2020 | 2347 kere okundu | Dünya

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, İran konuşmasında Azerbaycan Türkleri ile ilgili de konuştu.

Putin, siyasi yaklaşım içerisinde "İran'a karşı askeri müdahaleye karşıyız. Orada 20 milyondan fazla Azerbaycan Türkü var. Olası müdahale sonucu oradan Rusya ve Azerbaycan'a göç söz konusudur." açıklamasında bulundu.

Putin, bu açıklaması ile aslında bir taşla iki kuş vurmak istedi. Hem İran`ın yarısını oluşturan Türk sayısını yarıya indirdi hem de göç tehlikesini bahane ederek dünyadakı  Türklerin oradaki 40 milyonun üzerindeki Türklere destek vermemeleri için uyardı. Oysa Putin, İran'da bir çatlak olduğunu ve bu çatlağın çok yakında büyüyeceğini biliyor. Böylece İran parçalanacak. Yani 200 senedir esaret altında tuttuğu Azerbaycan, kendi bağımsızlığına kavuşacak.

BOP projesindeki o topraklarda Rusya`nın da dolayısıyla destek verdigi "Kürdistan" kurma planı değil, malum toprakların gerçek sahibi olan Türk devleti kurulacak. Fars rejimin itiraf ettiği gibi Batı Azerbaycan (Güney Azerbaycan) devleti yeniden kurulacak. Bölgede ikinci büyük Türk Cumhuriyeti'nin olması tabii ki Putin'in, aynı zamanda Rusya'nın işine gelmiyor. Türkiye ile baş edemeyen, kendini dünyanın ağası ilan eden devletler böyle hassas bir bölgede bütün Azerbaycan`ı görmek istemiyorlar. O yüzden Putin`in de bundan sonra bu ve benzeri açıklamaları normal karşılansa da oyuna gelmemeliyiz.

1990 yılı 20 Ocak günü Bakü`ye girerek soykırım yapan Rus tankları Azerbaycan'ın kuzeyindeki insanların özgür ruhunu kıramadığı gibi Putin ya da bir başkasının söyledikleri de Azerbaycan`ın Güneyi`ndeki insanların vatan sevgisini yok edemeyecek.

ASASmedya.info


Dünya
Haberler