Türk Devletleri Teşkilatı, Taşkent'te Türk Bölgesinde inovasyon ve teknolojik gelişme konulu foruma ev sahipliği yaptı

Türk Devletleri Teşkilatı, Taşkent'te Türk Bölgesinde inovasyon ve teknolojik gelişme konulu foruma ev sahipliği yaptı
14:30 26.11.2021 | 42 kere okundu | Dünya

Türk Devletleri Teşkilatı (Türk Konseyi-Türk Keneşi), Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te, “Türk Bölgesinde İnovasyon ve Teknolojik Gelişmenin Rolü” konulu foruma ev sahipliği yaptı.

Türk Devletleri Teşkilatı (eski adıyla Türk Konseyi-Türk Keneşi) “Türk Bölgesinde İnovasyon ve Teknolojik Gelişmenin Rolü” konulu foruma Taşkent’te ev sahipliği yaptı. Uluslararası Yenilikçi Fikirler Haftası “InnoWeek.Uz -2021” çerçevesindeki forum, 23 Kasım 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Türk Devletleri Teşkilatı ve Özbekistan Cumhuriyeti İnovasyon Kalkınma Bakanlığının ev sahipliğindeki foruma; Özbekistan Cumhuriyeti İnovasyon Kalkınma Bakanı İbrohim Abdurakhmonov, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Mirvokhid Azimov ve Kırgız Cumhuriyeti Dijital Kalkınma Bakan Yardımcısı Zalkarbek Karybekov’un yanı sıra kamu ve özel sektör temsilcileri, bilişim uzmanları ve Üye Ülkelerden bilim insanları katıldı.

Genel Sekreter Yardımcısı Mirvokhid Azimov yaptığı açılış konuşmasında, Devlet Başkanlarının bilişim ve dijitalleşme alanındaki iş birliğine büyük önem verdiklerini vurgulayadı. Azimov, bu etkinliğin Türk bölgesinde bilişim sektöründeki mevcut gelişim eğilimleri hakkında bilgi paylaşımı, verimlilik ve etkinliği artırmada önemli bir rol oynayacak en son teknolojik gelişmeler, yenilikler ve start-up’lar hakkında bilgi edinmek için değerli bir platform oluşturacağını vurguladı.

Katılımcılar, forum çerçevesinde düzenlenen “Geçmişten Günümüze Bölgesel Teknolojik Gelişim” ve “Türk Bilişim Modeli ve Teknoloji Transferi İşbirliği” konulu iki panel oturumunda Türk bölgesinde teknoloji geliştirme süreci hakkında interaktif tartışmalar yaptı. Ayrıca, en iyi uygulamaları paylaşıldı.


Dünya
Haberler