Rüstem Umerov, "Kırım" serbest ekonomi bölgesinin iptalini değerlendirdi

Rüstem Umerov, "Kırım" serbest ekonomi bölgesinin iptalini değerlendirdi
15:30 26.11.2021 | 40 kere okundu | Dünya

Ukrayna Milletvekili ve Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov, “Kırım” serbest ekonomik bölgesinin iptal edilmesini değerlendirdi. Umerov, “Kırım” Serbest Ekonomi Bölgesi (KESBY) Yasası’nın, işgalcilerle yasa dışı ticarete ve yolsuzluğa teşvik ettiğini ve Ukraynalıların bankacılık, hukuk ve vergi alanlarında ayrımcılığa maruz kaldığını belirtti.

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, dün yaptığı açıklamada, “Kırım” serbest ekonomi bölgesinin kaldırılmasını yorumladı. Umerov, yasa kaldırılmadan önce, ekonomik olarak elverişli koşullar yaratma kisvesi altında, Ukraynalılar bankacılık, hukuk ve vergi alanlarında birçok ayrımcılığa maruz kaldığını kaydetti.

Milletvekili Umerov, “Şu anda, Kırım’da serbest ekonomi bölgesini ortadan kaldıran yasa, vatandaşlar için yararlı olan tüm normları koruyor ve ulusal güvenlikle ilgili yeni hükümleri pekiştirdi. ‘Yerleşik olmayanların’ ayrımcı statüsünü kaldırdı. Kişilerin geçici olarak işgal edilen bölgeye giriş ve çıkış prosedürünü düzenledi. Geçici olarak işgal edilen bölgede yaşayan Ukrayna vatandaşları için karşılıksız ikincil adli yardım hakkı düzeltildi.” ifadelerini kullandı.

“KIRIM” SERBEST EKONOMİ BÖLGESİNİN İPTALİ YASASI

Rüstem Umerov, Haziran 2021’de yaptığı açıklamada, Ukrayna Parlamentosunun “Kırım” serbest ekonomi bölgesi yasasını kaldırmaya hazırlandığını bildirmişti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, “Kırım Serbest Bölgesi’nin” feshedilmesini öngören yasayı 20 Ağustos 2021’de imzaladı. Böylece işgal altındaki Kırım’da yaşayan Ukrayna vatandaşlarının haklarını ihlal eden yasa kaldırıldı. Böylece, “Kırım” serbest ekonomi bölgesi iptal edildi.

“KIRIM” SERBEST TİCARET BÖLGESİ

“Kırım” serbest ticaret bölgesi, işgal altında bulunan Ukrayna topraklarında (Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) kenti) 12 Ağustos 2014 tarihli 1636-VII sayılı “‘Kırım’ serbest ekonomik bölgesinin oluşturulması ve geçici işgal altında bulunan Ukrayna topraklarında ekonomik faaliyetlerin uygulanmasının özellikleri hakkında” başlıklı yasayla oluşturuldu. 27 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe giren yasanın 10 yıl yürürlükte kalması öngörülüyor.

“YASA OLİGARKLARA PARA AKLAMAYA YARDIM EDİYOR”

Bilindiği üzere, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, ilgili yasanın yürürlükten kalkması gerektiğini belirtirken, “Kırım” serbest ekonomik bölgesinin bir dizi Ukraynalı oligarka kara para aklama konusunda yardım ettiğini ifade etmişti. Ayrıca Çubarov söz konusu yasanın bir dizi Ukrayna vatandaşının temel haklarını ihlal ettiğini vurguladı.


Dünya
Haberler