Donbas’taki işgalci güçler saldırmaya devam ediyor: 1 Ukraynalı asker hayatını kaybetti

Donbas’taki işgalci güçler saldırmaya devam ediyor: 1 Ukraynalı asker hayatını kaybetti
22:00 12.09.2021 | 31 kere okundu | Dünya

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesini işgal altında tutan Rusya yanlısı ayrılıkçıların açtığı ateş sonucu 1 Ukrayna askeri hayatını kaybetti.

Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinden yapılan açıklamaya göre 10 Eylül gece yarısından itibaren dün sabah 07.00 itibarıyla ayrılıkçılar 2 kez ateşkes ihlali yaptı. Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’ın Novognatovka ve Zolotoye-4 bölgesinde, Rusya yanlısı ayrılıkçıların açtığı ateş sonucu 1 Ukrayna askeri daha hayatını kaybetti. Saldırıda 3 asker de yaralandı.

DONBAS KRİZİ: KAPSAMLI ATEŞKES ANLAŞMASININ SÜRESİ SONA ERDİ

Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu tarafından sağlanan anlaşma üzerine, 27 Temmuz’dan itibaren Ukrayna birlikleri ile Donbas bölgelerini işgal eden yasa dışı silahlı güçler arasında “kapsamlı ateşkes” rejimi yürürlüğe girmişti. 31 Mart 2021 tarihinde düzenlenen Üçlü Temas Grubu toplantısında Rus tarafı, Ukrayna’nın tam kapsamlı ateşkes anlaşmasını 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren uzatma teklifini reddetti.

RUSYA YÜZÜNDEN ANLAŞMAYA VARILAMADI

Daha sonra, Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu, Donbas’taki askeri gerilimin artmasını görüşmek için acil bir şekilde 7 Nisan 2021 tarihinde toplandı. Taraflar, toplantıda ateşkesin yeniden sağlanması gerektiğini teyit etti. Ancak Rusya’nın tutumu dolayısıyla görüşmede yazılı bir belge imzalanamadı. Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Ukrayna arasında 2014’ten bu yana süren çatışmalarda 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.


Dünya
Haberler