Dışişleri Bakanlığı'ndan, terör örgütü PYD ile görüşen Emmanuel Macron'a kınama

Dışişleri Bakanlığı'ndan, terör örgütü PYD ile görüşen Emmanuel Macron'a kınama
11:30 21.07.2021 | 21 kere okundu | Dünya

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD/YPG güdümündeki sözde Suriye Demokratik Konseyi mensupları ile görüşmesini kınadı. Yapılan yazılı açıklamada, "Macron'un terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD/YPG güdümündeki sözde 'Suriye Demokratik Konseyi' mensupları ile görüşmesini kınıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un PKK'nın Suriye uzantısı PYD/ YPG güdümündeki sözde Suriye Demokratik Konseyi mensupları ile görüşmesi hakkındaki soruya yazılı cevap verdi.

"MACRON'U KINIYORUZ"

Bilgiç, "Macron'un terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD/YPG güdümündeki sözde 'Suriye Demokratik Konseyi' mensupları ile görüşmesini kınıyoruz. Fransa'nın tüm çağrılarımıza rağmen bölücü gündeme sahip bu eli kanlı terör örgütü ve uzantılarıyla sürdürmekte olduğu ilişki, Türkiye'nin milli güvenliği, Suriye'nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün korunması ve bölgede istikrarın sağlanması çabalarına zarar vermektedir" ifadesini kullandı.

 

"MÜCADELEMİZİ KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ"

Söz konusu yapının son dönemde, örgüte katılmayı reddeden gençlerin barışçı gösterilerini kanlı şekilde bastırması, Afrin Hastanesi gibi sivil hedefleri bombalaması, çocuklar dahil Suriyeli sivillere saldırması, tutukluları işkenceyle öldürmesi gerçeklerini de Fransız ve uluslararası kamuoyuna hatırlattıklarını aktaran Bilgiç, "Türkiye'nin bu terör örgütü ve uzantılarıyla mücadelesini her yerde kararlılıkla sürdüreceğini bir kez daha tekrarlıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Dışişleri Bakanlığı'ndan, terör örgütü PYD ile görüşen Emmanuel Macron'a kınama


Dünya
Haberler