İngiltere'de uluslararası seyahatle ilişkili 104 kişide, 'çift mutant' varyantı görüldü

İngiltere'de uluslararası seyahatle ilişkili 104 kişide, 'çift mutant' varyantı görüldü
11:00 20.04.2021 | 31 kere okundu | Dünya

İngiltere'de, ilk olarak Hindistan'da ortaya çıkan, ardından ABD'de görülen yeni tip koronavirüsün iki kez mutasyona uğramış varyantı 'çift mutant' 104 kişide görüldü. Bu kişilerin çoğunun uluslararası seyahatle ilişkisi olduğu bildirildi.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, Başbakanlık Ofisi 10 Numara'da düzenlediği basın toplantısında, koronavirüs salgınının ülkedeki son durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Hancock, ülkede "adım adım" normal hayata dönüşün başladığını ve aşılama programıyla 10 binden fazla kişinin virüs nedeniyle hayatını kaybetmesinin önlendiğini kaydetti.

 

İngiltere'de 'çift mutant' koronavirüs varyantı 104 kişide görüldü

Sağlık Bakanı Matt Hancock

VAKA SAYILARINDA YÜZDE 96 DÜŞÜŞ YAŞANDI

Salgının yayılmasını önlemek için "yaygın test kampanyası" başlattıklarını hatırlatan Hancock, ülkedeki her 10 eczaneden 9'unda ücretsiz koronavirüs testinin dağıtıldığını aktardı. Hancock, İngiltere'de en yüksek rakamların görüldüğü ocak ayından bu yana koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısında yüzde 98, vaka sayılarında da yüzde 96 düşüş yaşandığını bildirdi.

ÇİFT MUTANT 104 KİŞİDE GÖRÜLDÜ

İlk olarak Hindistan'da ortaya çıkan, daha sonra ABD'nin California eyaletinde görülen koravirüsün "çift mutant" varyantının ülkede 104 kişide görüldüğünü ifade eden Hancock, bunların çoğunun uluslararası seyahatle ilişkisinin bulunduğu bilgisini paylaştı. Ülkedeki bilim insanlarının "çift mutant"ın uygulanan aşılara karşı direnç geliştirip geliştirmediği üzerinde çalıştığını aktaran Hancock, koronavirüs kısıtlamalarının tamamının kaldırılmasının planlandığı 21 Haziran'dan sonra da ülkede maske takma zorunluluğunun devam edebileceğini sözlerine ekledi.

İngiltere'de uluslararası seyahatle ilişkili 104 kişide, 'çift mutant' varyantı görüldü


Dünya
Haberler