Türkiye 'Büyük Turan'ı mı kurmaya çalışıyor? Rusya'dan önemli açıklama

Türkiye 'Büyük Turan'ı mı kurmaya çalışıyor? Rusya'dan önemli açıklama
18:15 20.02.2021 | 1712 kere okundu | Dünya

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bir televizyon kanalına verdiği röportajda sorulan soru üzerine, 'Türkiye'nin uluslar üstü bir yapı olarak Büyük Turan'ı kurma peşinde olduğunu düşünmüyorum. Türkçe konuşan ülkeler arasında derin bağlar var.' dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, RBC TV kanalına verdiği röportajda, dış politikada yaşananlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Lavrov bir soru üzerine, Türkiye'nin uluslar üstü bir yapı olan 'Büyük Turan'ı kurma gibi bir politika takip etmediğini söyledi.

Türkiye ile Azerbaycan örneğini veren Lavrov, Türkçe konuşan ülkeler arasında derin bir bağ olduğunu vurguladı.

Lavrov, sözlerini şöyle sürdürdü:

Büyük Turan'ı tarihsel anlamda uluslar üstü bir varlık olarak konuşursak, Türkiye'nin böyle bir hedef peşinde olduğunu düşünmüyorum. SSCB'nin parçası olan ve şu an bağımsız devlet olan ülkelerin gerçekte nasıl destekleyeceklerini anlayamam.' dedi.

'TÜRK KONSEYİ'NDE GÖZLEMCİYİZ'

Rusya'nın gözlemci olarak katıldığı, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi'nin (Türk Konseyi) faaliyetlerine değinen Lavrov, şöyle konuştu:

Birkaç cumhuriyetimiz temaslarla ilgileniyor. Orada belirli projeleri destekliyorlar. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY var. Türk Dili Konuşan Devletlerin Parlamenter Asamblesi gibi bir yapı da var. Tabii bu uzun zamandır var. Kendi planları ve programları var. Bu daha çok kültürel, dilbilimsel, eğitimsel ve geleneksel konularda oluyor.

'BİZ DE RUS DÜNYASININ İLETİŞİM HALİNDE OLMASINI İSTİYORUZ'

Lavrov açıklamasında, 'Türkiye'ye gelince, aynı dili konuşan akrabalarla ortak ilgi alanları var. Rus dünyasının da iletişim kurma fırsatına sahip olmasını istiyoruz. Yurt dışında yaşayan yurttaşlardan oluşan kapsamlı bir organizasyon ağı oluşturduk, farklı ülkelerdeki üniversitelerde tamamen dilsel, eğitimsel, bilimsel hedeflere sahip Rus Dünyası merkezleri açıyoruz." ifadelerini kullandı.

star.com.tr


Dünya
Haberler