Doğu Türkistanlı kamp mağdurları Çin Münih Konsolosluğu önünde aile nöbetinde - FOTOGALERİ

Doğu Türkistanlı kamp mağdurları Çin Münih Konsolosluğu önünde aile nöbetinde - FOTOGALERİ
14:15 18.02.2021 | 2114 kere okundu | Dünya

Doğu Türkistanlı kamp mağdurlarının Türkiye ve dünyadaki aile nöbeti mücadelesi her geçen gün dünyaya yayılıyor. Doğu Türkistanlılar, Kazakistan, ABD, Avusturya, Japonya gibi ülkelerin ardından Almanya’da da Çin Münih Konsolosluğu önünde aile nöbetine başladı.

Çin’in sistematik baskı ve asimilasyon politikalarının merkezinde yer alan toplama kamplarındaki ailelerini arama mücadelesi veren Doğu Türkistanlılar, Türkiye’de ve dünyada geniş yankı uyandırdı. Doğu Türkistanlı kamp mağdurları, Çin’e seslerini duyurmak ve ailelerinden haber almak için mücadeleye devam ediyor. Almanya’daki kamp mağduru Doğu Türkistanlılar, Çin Münih Konsolosluğu önünde dünden bu yana seslerini duyurmaya çalışıyor.

ALMANYA MÜNİH’TE DOĞU TÜRKİSTANLILARIN AİLE NÖBETİ

Münih’teki Doğu Türkistanlılar, 16 Şubat 2021 tarihinde Çin’in Münih Konsolosluğu önünde aile nöbeti başlattı.

TOPLAMA KAMPI MAĞDURU DOĞU TÜRKİSTANLILARIN AİLE NÖBETİ

Doğu Türkistanlıların akrabaları hakkında bilgi talep ettikleri eylemlere 13 Ocak 2021 tarihinde ara verildi. Aktivistlerin ısrarlı çabaları sonuç verdi ve İstanbul Valiliği ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, konuyu konsolosluğa ileteceklerini bildirdi. Doğu Türkistanlıların talepleri, İstanbul Valiliğince karşılık buldu. Çin yönetimine teslim edilmek üzere, Türkiye’deki on binlerce Doğu Türkistanlı dilekçe toplama sürecine başladı. Ankara’da ise 3 Şubat 2021 tarihinde Çin Ankara Büyükelçiliği önünde aile nöbeti mücadelesi başladı.
Dünya
Haberler