Kırgızistan’ın 6’ncı Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, yemin ederek görevine başladı. - VİDEO

Kırgızistan’ın 6’ncı Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, yemin ederek görevine başladı. - VİDEO
20:15 28.01.2021 | 2443 kere okundu | Dünya

10 Ocak’ta yapılan erken cumhurbaşkanlığı seçimini yüzde 79,20 oyla kazanan Caparov’un göreve başlaması dolayısıyla başkent Bişkek’te düzenlenen yemin törenine, 1000’den fazla konuk davet edildi.
Törene, 5-15 Ekim tarihinde sokak gösterilerinin ardından cumhurbaşkanlığı görevinden istifa eden Sooronbay Ceenbekov da katıldı.

Sadır Caparov törende, Merkez Seçim Komisyonu (MSK) Başkanı Nurjan Şaildabekova’ndan cumhurbaşkanlığı mazbatasını teslim aldı.

Kırgız Sancağı’nı devralan Caparov, sağ elini anayasaya koyarak ant içti.
Caparov, ulusal marşın okunmasının ardından yaptığı konuşmada,
“İki bin yıldan fazla tarihi geçmişi olan halkımın önünde muazzam sorumluluğu bilhassa hissediyorum.” dedi.

5 Ekim’de halkın ayaklanarak parlamento seçim sonuçlarının iptalini, cumhurbaşkanı ve hükümetin istifasını sağladığını hatırlatan Caparov, “Kaosun ve kanunsuzluğun eşiğine gelen ülkede milli birliği ve barışı korumak adına biz halkımızla birlikte sorumluluğu üstlendik ve ülkedeki durumu istikrara kavuşturmayı başardık.” diye konuştu.

Ülkenin zor günlerinde verdiği destekten dolayı Rusya’ya teşekkür eden Caparov, komşu Özbekistan ve Kazakistan ile ortak kaderi paylaştıklarını söyledi.

Caparov, Türkiye ile iş birliğini güçlendirmek, stratejik ortaklarla ekonomik ve kültürel bağları artırmak istediklerini ifade etti.

Çok yönlü dış politika izlemeyi tercih edeceklerinin altını çizen Caparov, Orta Asya ülkeleri başta olmak üzere Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkeleri ile iş birliği için çaba gösterileceğini vurguladı

 

Kaynak : AA


Dünya
Haberler