Afgan halkı işgalcilerin sivil katliamlarına tepkili

Afgan halkı işgalcilerin sivil katliamlarına tepkili
23:24 17.02.2020 | 98 kere okundu | Dünya

Farah ve Badghis’in batı illerindeki sakinler ve il meclis üyeleri, hava baskınlarından kaynaklanan sivil kayıplara dikkat edilmesini talep ederek ve son zamanlarda çocuklar ve kadınların hava saldırılarında öldürüldüğünü söylediler. Herat’taki bir grup halk operasyonların sona ermesini ve sivil kayıplardan sorumlu olanların adalete teslim edilmesini istedi.

 

Badghis eyaleti meclis üyeleri Pazar günü yaptığı açıklamada, hava baskınlarında son iki hafta içinde kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere 14 sivilin öldürüldüğünü söyledi.

Badghis eyalet meclisi başkanı Abdul Aziz Bek “Sivil kayıplar, insanlar, ulus, güvenlik güçleri ve aynı zamanda merkezi hükümet için ana konudur. Hükümet her zaman sivillerin güvenliğinin önceliği olduğunu söyledi ve güvenlik güçlerine dikkat etmesi söylendi, ” dedi.

“Güvenlik güçlerinin koordinasyonu iyi değil … Bunu neden yapıyorlar? Neden bir Taliban uğruna onlarca sivili öldürüyorlar? Endişeleri gündeme getiriyor.” dedi bir sivil toplum aktivisti olan Nasir Omar Zia.

 

Bu arada, Farah eyaletinin eyalet meclis üyeleri de sivil kayıplardan endişe duyuyorlar.

“Bazen güvenlik güçleri Taliban olmayanlara karşı operasyonlar yürütüyor … Operasyonların durmasını istiyoruz. Taliban, hükümet ve yabancı güçlerin tüm operasyonları durdurması gerekiyor.” diyor Farah eyalet meclisi üyesi Khair Mohammad Noorzai.

Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu (AIHRC), Herat eyaletindeki güvenlik güçlerini operasyonları durdurmaya çağırdı.

Herat’taki AIHRC’deki güvenlik güçleri bölümünün izleme başkanı Abdul Wahid Aslami, “Memurlardan adalet uğruna saldırıları araştırmasını ve failleri tespit etmelerini istiyoruz” dedi.

Askeri işler analisti Mohammad Naim Ghuroor, “Tespit sürecinde ihmal ediyorlar ve kapsamlı değiller … koordinasyonda.” Dedi.

Ancak Savunma Bakanlığı sözcüsü Fawad Aman operasyon sırasında güvenlik güçlerinin doğru olduğunu söyledi.

“Afgan Ulusal Güvenlik ve Savunma Kuvvetleri operasyonlar sırasında sivilleri kurtarmaya çalışıyor. Siviller ve mülkleri Afgan güvenlik ve savunma güçlerinin en önemli önceliğidir ”dedi.

Bir ay önce üst düzey Taliban grup komutanı Mullah Nangyalay’a yönelik bir operasyon sırasında birçok sivilin de öldürüldüğü bildirildi, ancak güvenlik kurumları henüz operasyon hakkında yorum yapmayı reddetti.

Kaynak: Tolo News


Dünya
Haberler