İki otomotiv devi Fiat ve Peugeot birleşiyor

İki otomotiv devi Fiat ve Peugeot birleşiyor
16:00 05.01.2021 | 40 kere okundu | Teknoloji

Bünyesinde Peugeot ve Citroen markalarını barındıran Fransız PSA Grubu'nun hissedarları İtalyan-Amerikan otomotiv şirketi Fiat Chrysler Automobiles ile birleşme kararı aldı. Bu birleşme ile ortaya çıkacak yeni şirket Stellantis, dünyanın dördüncü büyük otomobil üreticisi olacağı düşünülüyor.

Peugeot ve Citroen markalarının bağlı bulunduğu Fransız PSA Grubu'nun hissedarları, Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ile birleşme anlaşmasını onayladı.

AA'nın aktardığı habere göre, bugün yapılan PSA Grubu'nun Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında, Fransa devleti, Peugeot ailesi ve Çin merkezli Dongfeng'in içinde bulunduğu hissedarlar, her iki şirketin yüzde 50 paya sahip olacağı Stellantis adlı şirketi oluşturmak için varılan anlaşmayı onayladı.

 

FCA hissedarlarının söz konusu birleşmeye ilişkin kararlarını gün içinde vermesi bekleniyor.

YENİ ŞİRKET DÜNYANIN 4. BÜYÜK ÜRETİCİSİ OLACAK

Aralık 2019'a Fiat Chrysler Automobiles ile PSA Grubu, birleşerek dünyanın dördüncü büyük otomobil üreticisi olmak için anlaştıklarını duyurmuştu.

Avrupa Birliği (AB) rekabet kurumu da, Fiat Chrysler ile PSA'nın birleşmesine koşullu onay vermişti.

Birleşmeyle ortaya çıkacak yeni şirket Stellantis'in yıllık 8,7 milyon araç üretimi ve yaklaşık 170 milyar avroluk ciro ile dünyanın dördüncü büyük otomobil üreticisi olacağı hesaplanıyor.

İki otomotiv devi Fiat ve Peugeot birleşiyor


Teknoloji
Haberler