Ankara'da Gençler Serbest Stil Güreş Turnuvası başladı: Açılışını Kazakistan Büyükelçisi Saparbekulı gerçekleştirdi

Ankara'da Gençler Serbest Stil Güreş Turnuvası başladı: Açılışını Kazakistan Büyükelçisi Saparbekulı gerçekleştirdi
20:30 31.12.2021 | 256 kere okundu | Spor

Ankara’da dört farklı ülkeden 125 sporcunun yarışacağı “Hacı Mukan Munaytpasoğlu Gençler Serbest Stil Güreş Turnuvası” başladı. Uluslararası turnuvanın açılışını, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı yaptı.

Kazakistan Büyükelçiliği ile Türkiye Güreş Federasyonu’nun işbirliğinde Ankara’daki Yaşar Doğu Güreş Salonu’nda düzenlenen “Hacı-Mukan Munaytpasoğlu Gençler Serbest Stil Güreş Turnuvası” başladı. Kazakistan tarihindeki ilk profesyonel güreşçi olan ve ülkesine ilk altın madalyayı getiren Hacı Mukan Munaytpasoğlu’nun doğumunun 150’nci yıl dönümü anısına adı verilen turnuvanın açılışını, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı (Abzal Saparbekuly) gerçekleştirdi.

Turnuvada Türkiye, Kazakistan, Almanya ve Bulgaristan olmak üzere dört farklı ülkeden 125 sporcu mücadele edecek.

KAZAK HALKININ KAHRAMANI: HACI MUKAN MUNAYTPASOĞLU KİMDİR?

Kazakistan tarihindeki ilk profesyonel güreşçi olan ve ülkesine ilk altın madalyayı getiren Hacı Mukan Munaytpasoğlu’nun 150’nci doğum yıl dönümü 2021 yılında Kazakistan Cumhuriyeti Kültür ve Spor Bakanı Aktoty Raimkulova’nın talimatı ile ülke çapında kutlandı.

Hacı Mukan Munaytpasoğlu, 54 ülkede güreşerek ve 48 madalya kazanarak güreşte dünya şampiyonu olduğu için 1927 yılında Kazakistan Merkez Yürütme Komitesi tarafından “Kazak halkının kahramanı” unvanına layık görüldü. 1945 yılına gelindiğinde ise Hacı Mukan Munaytpasoğlu’na “Onur 


Spor
Haberler