Süper Lig ekiplerinin oyuncu sayısı 9'a düşerse hükmen mağlup sayılacak

Süper Lig ekiplerinin oyuncu sayısı 9'a düşerse hükmen mağlup sayılacak
16:00 22.12.2020 | 441 kere okundu | Spor

Süper Lig'in 2. yarısında hükmen yenilgi kararı devreye girecek. A takım listesindeki oyuncu sayısının 9'un altına düşmesi halinde maça çıkamayan takım hükmen mağlup sayılacak.

Türkiye Futbol Federasyonu yönetim kurulu bugün yaptığı toplantıda hükmen mağlubiyetle ilgili flaş karara imza attı. Süper Lig'in ikinci yarısında, koronavirüs vakalarından dolayı sahaya çıkamayacak takımlara hükmen mağlubiyet gelecek ancak puan silme ya da ligden düşme olmayacak.

Koronavirüs talimatına göre oyuncu sayısı 14'ün altına düşen takımların maçları erteleniyordu. Söz konusu bu karar kaldırılacak ve takım sahaya çıkamazsa hükmen yenilgi getirilecek.

 

PUAN SİLME VE KÜME DÜŞME OLMAYACAK

Türkiye Futbol Federasyonu'nun bugün konuyla ilgili resmi açıklama yapması bekleniyor. TFF'nin yapacağı değişikliklerin özü şöyle: Koronavirüs nedeniyle 9 kişiden az oldukları için sahaya çıkamayan ve hükmen cezası uygulanan takımlara verilen puan silinme ve alt kümeye indirme cezası kaldırılacak.

TFF'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"TFF Yönetim Kurulu'nun 21.12.2020 tarihli toplantısında; Covid-19 salgınının olumsuz etkileri göz önünde bulundurularak bu sürece münhasır olmak üzere Statü ve Talimatlarda değişiklik yapılmıştır.

Buna göre; Liglerin ikinci devresinin ilk resmi müsabakasından itibaren kulüplerin kadrolarını daha rahat oluşturabilmelerini temin etmek amacıyla A Takım Listesindeki oyuncu sayıları Süper Lig ve TFF 1. Lig için 35, Misli.com 2. Lig ve 3. Lig için 30 olacak şekilde artırılacaktır. Kulüpler, 01.01.2000 ve daha sonra doğmuş olmaları kaydıyla, profesyonel ve kulübüne en az 6 ay tescilli amatör futbolcuları da A Takım Listesi'ne yazmaksızın müsabakalarda oynatabilecektir. A Takım Listelerinde zorunlu olarak bulundurulması gereken futbolculara yönelik tescil süreleri de kısaltılmıştır.

Bununla birlikte; yine Liglerin ikinci devrelerinin ilk müsabakalarından geçerli olmak üzere, Covid-19 PCR test sonuçlarına göre pozitif vakalar ve hastalığı geçirmekte olanlardan ötürü yapılan müsabaka ertelemeleri yapılmayacaktır. Kulüpler Futbol Müsabaka Talimatı'na göre minimum 9 kişi ile sahaya çıkabilecek, aksi takdirde hükmen mağlup sayılacaklardır."

TRANSFERDE DE KOLAYLIK SAĞLANACAK

Türkiye Futbol Federasyonu'nun kulüplere yapacağı biri kolaylık da transferde olacak. Koronavirüsten etkilenen takımları düşünen TFF, transferler için vergi ve SGK borcu olup olmadığına bakmayacak.

Federasyonun açıklamasında, "Ayrıca, transfer edilen futbolcuların sözleşmelerinin tescili için kulüplerden istenen Sosyal Güvenlik Kurumu ve Vergi Dairelerine, vadesi geçmiş borcu olmadığına dair belge ibraz etme yükümlülüğü 2020-2021 futbol sezonu ikinci transfer ve tescil döneminde de uygulanmayacaktır" ifadelerine yer verildi.

Süper Lig ekiplerinin oyuncu sayısı 9'a düşerse hükmen mağlup sayılacak


Spor
Haberler