Gaffar Okkan ölüm yıl dönümünde rahmetle anılıyoruz

Gaffar Okkan ölüm yıl dönümünde rahmetle anılıyoruz
07:17 24.01.2020 | 107 kere okundu | Memleket

2001 yılında Diyarbakır Emniyet Müdürü hain bir saldırı sonucu şehit edilen Gaffar Okkan ölüm yıl dönümünde rahmetle anılıyor. Taziye mesajları ile anılan Ali Gaffar Okkan'ın ölümü konusunu merek edenler Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan kimdir, Gaffar Okkan ne zaman öldü ve Gaffar Okkan hayatı ve biyografisi gibi konuları araştırıyor.

19 yıl önce görev başındayken hain bir saldırı ile şehit edilen Gaffar Okkan bugün ilk günkü üzüntüyle anılıyor. Kahraman polisimiz Ali Gaffar Okkan'ın ölüm yıl dönümünde onu tanıma fırsatı bulamayanlar Gaffar Okkan ne zaman öldü, Gaffar Okkan kimdir, Gaffar Okkan hayatı ve biyografisi gibi konuları araştırıyor.

 

GAFFAR OKKAN KİMDİR?

 

Ali Gaffar Okkan Diyarbakır Emniyet Müdürü iken fâili hâlen meçhul olan bir suikast sonucu öldürülmüş polis müdürüdür.

Ali Gaffar Okkan Doğum Tarihi: 24 Şubat 1952, Hendek

Ali Gaffar Okkan Suikaste uğradığı tarih ve yer: 24 Ocak 2001, Diyarbakır

Ali Gaffar Okkan Ölüm sebebi: Suikast

Ali Gaffar Okkan Defnedildiği yer: Hendek Şehir Mezarlığı, Adapazarı

Ali Gaffar Okkan Eşi: Zerrin Okkan (e. ?–2001)

 

ALİ GAFFAR OKKAN HAYATI VE BİYOGRAFİSİ!

 

Ali Gaffar Okkan, Sakarya ilinin Hendek ilçesinde 1952 yılında doğdu. 30 Eylül 1970 tarihinde Polis Koleji'nden, 29 Eylül 1973 tarihinde Polis Akademisi'nden mezun olarak İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'ne Komiser Yardımcısı olarak atandı.

Bu ilde Emniyet Âmirliği rütbesine kadar çeşitli birimlerde görev yaptıktan sonra, 1983 yılında Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü'ne atanarak, 1985 yılında şube müdürlüğüne terfî etti. 1986 yılında Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görev aldı. Bu ilde 1992 yılında Emniyet Müdür Yardımcısı oldu. 6 Aralık 1993 tarihinde 1. sınıf emniyet müdürlüğüne terfî ederek Kars İl Emniyet Müdürü olarak atandı. 18 Kasım 1997 tarihinde Diyarbakır İl Emniyet Müdürü olarak göreve başladı. Bu arada İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetiminden mezun oldu.

Kars Emniyet Müdürü iken, Diyarbakır gibi yıllarca PKK ve Hizbullah terörünün ve aşırı göçün ağır sonuçlarını yaşayan bir ile emniyet müdürü olarak atandı. Hüseyin Velioğlu'nun İstanbul Beykoz'daki villasına yapılan baskında büyük rolü vardı. Gaffar Okkan, Hizbullah'ın çökertilmesinde çok önemli bir rol oynadı. Kadın polisler Diyarbakır'da ilk kez onun emriyle sokağa çıktılar, trafiği yönettiler. Gaffar Okkan; İki küçük otomobil aldı ve mavi-beyaza boyattı, İkişer kadın polis görevlendirdi. Bir otomobil kaybolan çocukları toplayıp ailelerine teslim ediyor, diğeri de yürümekte zorlanan yaşlılara yardım ediyordu. Havaalanındaki kadın polisler yaşlı yolcuların bilet işlemlerini yaptı, uçağa kadar götürdü. Havaalanına tekerlekli sandalye aldırdı. Okkan'ın ilklerinden biri de şehrin kritik noktalarına kurdurduğu kameralardı. Gece yarılarına kadar makam odasındaki dev ekranda sokakları gözlerdi.

 

GAFFAR OKKAN SUİKASTİ

 

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü görevinde iken 24 Ocak 2001 günü saat 17:40 sıralarında makâmından Valilik Binası'na makam aracıyla seyir hâlinde iken, Sezâi Karakoç Bulvarı üzerinde Et Balık Kurumu ile Eflatun Park arasında, kimliği belirsiz kişilerce pusuya düşürülerek açılan ateş sonucu olay yerinde hayatını kaybetti. Bu cinâyet hâlâ çözülememiş olmakla birlikte, Hizbullah tarafından işlenildiği iddia edilmektedir. Hakkında pek çok gazete yazısı ve kitap yazıldı. Ayrıca Gaffar Okkan'ın hayatını ve bu suikastı konu alan "3310 Öldürüldü" isimli kitap Emrah Gürkan tarafından kaleme alındı.


Memleket
Haberler