20 Ocak soykırımı Eskişehir`de anıldı - FOTOGALERİ

20 Ocak soykırımı Eskişehir`de anıldı - FOTOGALERİ
11:55 22.01.2020 | 61 kere okundu | Memleket

Eskişehir Azerbaycan Derneği, 20 Ocak şehitlerinin onuruna gerçekleşen Taşbaşı Kültür Merkezi'nde düzenlenen 20 Ocak olaylarının 30. yıldönümünde bir konferansa ev sahipliği yaptı.

Konferansın açılışından sonra tüm Türk dünyasının şehitleri bir dakikalık sessizlikle anıldı. Ardından Türkiye Cumhuriyeti Milli Marşı ve Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Marşı söylendi. Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Cavid Aydın 20 Ocak'ın Azerbaycan tarihi açısından öneminden bahsetti:

"20 Ocak sadece Azerbaycan'ın kanlı tarihi değil, aynı zamanda şanlı bir tarih. 20 Ocak'ta, sadece bir çiçeğin değil, bir ulusun da geleceği kuruldu ve değiştirildi."

Programın sunucusu Zahir Hacızade, o günkü özgürlük hareketini ve Azerbaycan halkının direnişini yansıtan "Kalk ayağa, Azerbaycan" şiirini seslendirdi. Şiirin ardından 19 Ocak`ı 20 Ocak`a bağlayan gece yaşananları ve şehitlerin cenazesini gösteren bir video izlendi.

Konferansın konuşmacısı Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkan Yardımcısı Sirac Yakupoğlu, 20 Ocak'a kadar Azerbaycan'daki olayların yanı sıra Sovyet işgali sırasında Azerbaycan aydınlarının sürgün edilmesi ve tarihin değiştirilerek Ermenilerin Azerbaycanlılara karşı yaptıkları cinayetlerin ört bas edilmesi hakkında konuştu. 1988'de Ermenilerin Karabağ`da toprak iddiası ve yaşananlar sonucu Azerbaycan halkının ayağa kalktığını, Sovyet imparatorluğu`ndan ümidini kesen insanların topraklarını bağımsız olarak korumak istediklerini söyledi. 20 Ocak Azerbaycan için özgürlük ateşinin yanmaya ve bir daha asla sönmeyeceği bir gün olarak tarihteki yerini aldı. O gece Azerbaycan, şehitlerin kanı pahasına bağımsızlık kazandı. 20 Ocak Azerbaycan tarihinde yeniden doğduğu gündür. Kağıt üzerindeki resmi bağımsızlığımız 18 Ekim 1991 olmasına rağmen, aslında Azerbaycan halkı 20 Ocak'ta Sovyet işgalini bitirdikten sonra bağımsız oldu. Azerbaycanlı öğrencilerimizden Sakavat Dadaşov, Bahtiyar Vahabzadeh'in Şehitler okudu.

Konferansın sonunda Kızılelma Derneği Başkanı Ahmet Hızlan bey, "Bir millet iki devlet olarak Azerbaycan'ın acısını hissettik ve kardeşlerimizin sevincini ve üzüntüsünü paylaştık. Azerbaycan 20 Ocak günü muhteşem bir tarih yazdı ve bağımsızlığını geri kazandı. Yaşasın bağımsız Azerbaycan, yaşasın Türkiye Azerbaycan kardeşliği." dedi ve Sirac Yakupoğlu'na bir plaket sundu. 

ASASmedya.info
Memleket
Haberler