BASIN VE MEDYA ASIL İŞLEVİNİ YERİNE GETİREMİYOR!

BASIN VE MEDYA ASIL İŞLEVİNİ YERİNE GETİREMİYOR!
08:15 25.07.2021 | 2017 kere okundu | Memleket

 

BASIN BAĞIMLI, TARAFLI VE İNAYETE MUHTAÇ HALE GETİRİLDİ!..

Gazeteciler Basın Birliği Derneği (GBBD)  Başkanı Kerem Altın, basında sansürün kaldırılışının 113.Yılı nedeniyle yaptığı açıklamada, “Basın, sansürden daha vahim olan ‘asıl işlevini yerine getirememe’ tehlikesiyle karşı karşıyadır” dedi.

Medyanın esas misyonunun kamusal bir sorumluluk olan ‘halkın haber alma hakkına’ aracılık etmek olduğunu vurgulayan Gazeteciler Basın Birliği Derneği (GBBD)  Başkanı Kerem Altın, “Ülkemiz basınının maddi manevi bağımlı, taraflı ve güçlülerin inayetine muhtaç hale getirilmesi utanç vericidir” şeklinde konuştu.
Özgür basın kuruluşlarının ülkelerin gelişmesinde, kalkınmasında, çağdaşlaşmasında önemli bir yere sahiptirler. Basın kuruluşlarımız sorunları olsa da sorumluluklarını ön planda tutarak halkın haber alması ve gerçekleri öğrenme hakkı için tüm gücüyle ayakta durabilmek için yaşam savaşı vermektedir. Gelişen teknolojiyle birlikte, karasal yayın yapan televizyonlar kapanmış, uydu yayını yapan televizyonlar ise ekonomik sorunlarla uğraşmaktadır. Yazılı basın yaşam savaşı verirken, Radyolar da ayakta kalmanın mücadelesini vermektedir. Hiçbir yasal alt yapısı olmayan sadece basın kanununa aykırı davrandıkları için işlem yapılan internet yayıncılığı da tüm çabalara rağmen hala yasal bir statüye kavuşturulamamıştır. Basın kuruluşlarında işsizlik oranı ilk sıralara çıkmıştır.
TUTUNMA MÜCADELESİ VERİYOR!..
24 Temmuz 1908 yılının, gazetecilerin, dönemin sansür uygulamasına karşı çıktıkları bir tarih olduğunu belirten Başkan Altın, “Ancak o tarihten bu güne basın bir türlü özgür olamamış, sansür her seferinde çok farklı yöntemlerle dolaylı ya da doğrudan olmak üzere devam etmiştir.
Üzücü gerçek şudur ki; Türk basını uluslararası düzeyde kabul gören basın özgürlüğü seviyesinin çok gerisindedir.
O sebeple de, 24 Temmuzlardaki hiçbir zaman gerçek bir bayram olarak kabul edilmemiştir.
Bu nedenle de tam tersine basın özgürlüğünü savunma ve sansürle mücadele etme günü olarak görülmektedir.
Kelimenin tam anlamıyla yaşama tutunma mücadelesi veren ülkemiz genel ve yerel basın-medyasını, evrensel standartlara yükseltmek için mesleki güç birliği şarttır. Yönetenlerin de bu konuda üzerlerine düşen kamusal sorumluluklarını yerine getirmeleri elzemdir” şeklinde konuştu.


Memleket
Haberler