Göyçe-Zengezur Cumhuriyeti ve Batı Azerbaycan'a (Şimdiki Ermenistan) Dönüş Birliğinin Beyanı

Göyçe-Zengezur Cumhuriyeti ve Batı Azerbaycan'a (Şimdiki Ermenistan) Dönüş Birliğinin Beyanı
08:45 30.04.2021 | 1413 kere okundu | Memleket

 

28 Nisan, 1920 tarihi Azerbaycan halkının çoksayılı felaketlerinin başladığı tarihdir! Sovyet Rusya'sının kanlı ordu birlikleri koca Müslüman Şarkının ilk demokratik Cumhuriyetini - Azerbaycan Halk Cumhuriyetini işgal etdiği gündür. Bu tarihten başlayarak, Azerbaycan halkının acıları, facialarla dolu günleri başlayacaktı. İşgalden sonraki birkaç yılda Azerbaycan Halk Cumhuriyetinin uluslararası düzeyde tanımlanmış arazilerinden Göyçe, Karakoyunlu, Vedibasar, Dereleyez, Dereçiçek ve Zengezur mahalları hiçbir tarihi ve hukuki esası olmadan Ermenistan SSC'ye hediye edildi. 1928-1932 yılları arasında kollektifleşme bahanesi ile, halkımızın sesi duyulan, öncül, bilimli kısmı olan beylerin, zadeganların tüm mal varlıkları ellerinden alındı, kendileri güllelenerek aileleri ile birlikte mahv edildiler. 1934-1940 yılları arasında tam 40.000 Azerbaycanlı antisovet ve pantürküst adımlarda suçlanaraq sahte mahkemelerin sahte kararları ile katledildiler. On binlerle insan ise, geri dönmemek üzere sürgün edildi... 

1939-1945 yıllarında özgür irademize zıt olarak ikinci dünya savaşına katılmağa zorlandık. Bu savaşta vefat eden 200.000-den fazla insanımızın cesetleri Moskva çöllerinden başlayarak, Berlin çöllerine kadar yerlerde kalmıştı. 
 
Şer imparatorluğu SSCB için bu kadar kurban vermemize rağmen, savaştan iki yıl geçtikten sonra diktatör Stalinin emri ile, 200.000 Azerbaycanlı binyıllardır yaşadıkları ata yurtlarından yaşayış için uygun sayılmayan Kür-Araz bölgesine sürgün edildiler. Bu insanların 1/3-i sıcaklara ve hastalıklara dayanamayarak helak oldular. 1988-1991 yıllarında ise, şimdiki Ermenistan, tarihi Azerbaycan topraklarında yaşayan 500.000 Azerbaycanlı, bine kadar insanın vahşice öldürülmesi ile beraber, kendi ata yurtlarından sürgüne zorlandılar. Artık tam 32 yıldır ki, bu insanlar Ermeni şovemizmi sonucu olarak ailelerinin mezarlarını göremiyor, kendi yurtlarında nefes alamıyorlar. 

Göyçe-Zengezur Cumhuriyeti ve Batı Azerbaycan'a Dönüş Birliği olarak beyan ediyoruz ki, tüm bu acıları yaşamamızın nedeni uzun yıllar işgal altımda yaşamamız ve bağımsız, egemen devletimizin olmamasıdır. Yalca bir kısmını hatırladığımız, facialarla dolu olan tarihimizi yeniden yaşamamak için tüm imkanlarımızla devlet bağımsızlığımızı, egemenliğimizi korumalıyız. Farklı zamanlarda zorakılıkla sürgün edildiğimiz yurtlarımıza geri dönmek için devletimiz güçlü olmalı, bağımsız kalmalıdır! 
 
Göyçe-Zengezur Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Batə Azərbaycan'a Dönüş Birliği başkanı
Rizvan Talıbov
29.04.2021


Memleket
Haberler