Bursa'nın 'suskun adam'ı 35 yıldır konuşmuyor

Bursa'nın 'suskun adam'ı 35 yıldır konuşmuyor
11:30 05.03.2021 | 37 kere okundu | Memleket

Bursa'da "suskun adam" lakaplı 42 yaşındaki Suat Tek, hiçbir sağlık sorunu olmamasına rağmen 35 yıldır kimseyle konuşmuyor. 7 yaşından itibaren okul ve askerlik hayatı dışında kimseyle konuşmayan ve nedenini hiçbir doktorun çözemediği Tek, nikahındaki evet cevabını bile kağıda yazarak verdi. Tek konuşmama nedenini ise 'bilinçaltı' olarak yanıtladı.

Mustafakemalpaşa ilçesi kırsal Koşuboğazı Mahallesi'nde yaşayan Suat Tek, 7 yaşından itibaren okul ve askerlik dışında kimseyle konuşmadı. Bu iki dönem dışında kimseye tek kelime etmeyen Tek, çevresinde 'suskun adam' olarak anılmaya başlandı.

KONUŞMAMA NEDENİNİ 'BİLİNÇALTI' DİYE YANITLADI

Sorulan soruları cep telefonuna yazarak cevaplayan Tek, nikah töreninde de 'evet' yanıtını kağıda yazarak, verdi. Akraba ve arkadaşları, Tek'i çocukluğundan beri konuşturmaya çalışsa da başarılı olamadı. Babası Rıdvan Tek oğlunu birçok doktora götürdü ama sonuç bulamadı. Suat Tek ise konuşmama nedenini yazarak 'bilinçaltı' diye yanıtlıyor.

 

Bursa'nın 'suskun adam'ı 35 yıldır konuşmuyor

"AİLEMLE İLETİŞİMİ YAZIYLA KURUYORUM"

Geçimini hayvancılık yaparak sağlayan Suat Tek, sorulan sorular üzerine yazarak, "Yedi yaşından beri konuşmuyorum. Beynimle ilgili bilinçaltı bir olay. Ailemle iletişimi yazıyla kuruyorum. Arkadaşlarım normal karşılıyorlar. En son askerde konuştum. Evlenirken yazıyla 'evet' dedim" cevabını verdi.

Bursa'nın 'suskun adam'ı 35 yıldır konuşmuyor

"DOKTORLAR ÇÖZÜM BULAMADI"

Oğlunun 7 yaşında sustuğunu belirten baba Rıdvan Tek, "Kendi kendine bıraktık. Çözüm için doktorlara başvurduk. Ancak bir çözüm bulunamadı. Okulda konuşuyordu, dışarı çıkınca kimseyle konuşmadı" dedi.

Bursa'nın 'suskun adam'ı 35 yıldır konuşmuyor

 

"BU BİR EKSİKLİK DEĞİL, BÜYÜK BİR GÜZELLİKTİR"

Suat Tek'in mahallede çok sevildiğini söyleyen Koşuboğazı Mahalle Muhtarı Hikmet Alpay, "Suat kardeşimiz köyümüzün gülü ve çiçeğidir. Böyle bir sıkıntısı tezahür etti. Tıbben çözümünü araştırdık. Ama bir türlü çözemedik. Bunun bilinçaltıyla ilgili olduğunu söyledi. Bununla doğal olarak yaşamayı da öğrendi. Bu bir eksiklik değil bize göre büyük bir güzelliktir. Sonuçta çok eksikliği olan insanlar da var. Suat bize bu yaşamından mutlu olduğunu söyledi ve biz de bu görüşüne saygı duyduk" diye konuştu.

Bursa'nın 'suskun adam'ı 35 yıldır konuşmuyor


Memleket
Haberler