Hangi iller kademeli normalleşmeye geçti? Bakan Koca, risk haritasını paylaştı

Hangi iller kademeli normalleşmeye geçti? Bakan Koca, risk haritasını paylaştı
02:00 02.03.2021 | 36 kere okundu | Memleket

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illerin risk değerlendirme kriterine göre ayrılmış haritasını paylaştı. Haritada, 4 kategoriye ayrılan bölgelerin koronavirüs salgınına yönelik olarak risk durumları yer aldı. Tabloda 14 düşük riskli il bulunurken, 28 il de orta riskli kategoride yer alıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illerin koronavirüs değerlendirme kriterlerine göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak gruplandırıldığı haritayı paylaştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın paylaşımı şu şekilde:

"İllerimiz risk değerlendirme kriterlerine göre 4 kategoriye ayrıldı. Düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak kategoriler belirlendi. Buna göre normalleşme adımları uygulanacaktır. Tedbirli ve kademeli normalleşeceğiz."

 

Son Dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin koronavirüs risk haritasını açıkladı! İşte normalleşmenin başlayacağı iller

 

İşte risk haritasına göre kalkan kısıtlamalar;

  • Hafta sonu kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kaldırılırken yüksek ve çok yüksek riskli illerde, pazar günü devam edecek. Akşam 21.00 ile sabah 5.00 arası kısıtlama sürecek.
  • Okullar, Türkiye genelindeki okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8-12 sınıflarda eğitim öğretime açılacak.
  • Düşük ve orta riskli illerde ise diğer kademelerde de eğitime başlanacaktır. Yüksek ve çok riskli illerde sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacak.
  • Çok yüksek riskli iller dışında kafe restoranlar faaliyetlerini sabah 7.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile sürdürecektir.
  • Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye'de normale dönecektir.
  • 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarımız ile ilgili düzenleme, düşük ve orta illerimizde kaldırıldı.
  • Halı saha ve havuz gibi yerler, düşük riskli illerde sabah 9.00 ile akşam 19.00 arasında faaliyetini sürdüreceklerdir.

 

DÜŞÜK RİSKLİ İLLER (MAVİ)

UşakŞanlıurfaMardinŞırnakHakkariSiirtBatmanDiyarbakırBitlisVanBingölMuşAğrı, Iğdır.

ORTA RİSKLİ İLLER (SARI)

BursaManisaAydınDenizliIsparta, Afyonkarahisar, EskişehirAnkaraÇankırıKarabükBartınKastamonuÇorumYozgatKırşehirNevşehirAdanaHatayGaziantepKahramanmaraşMalatyaSivasElazığTunceliErzincanBayburtErzurum, Kars

YÜKSEK RİSKLİ İLLER (TURUNCU)

İstanbulKırklareliTekirdağÇanakkaleİzmirMuğlaAntalyaBilecikKütahyaDüzceBoluZonguldakKırıkkaleKaramanMersinNiğdeKayseriKilisArtvin, Ardahan.

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLER (KIRMIZI)

EdirneBalıkesirBurdurSakaryaSinopSamsunAmasyaTokatOrduGiresunGümüşhaneTrabzonRizeKonya, Aksaray, Osmaniye, Adıyaman.

 

Son Dakika: Hangi iller kademeli normalleşmeye geçti? Bakan Koca, risk haritasını paylaştı


Memleket
Haberler