Danıştay Ayasofya kararını verdi! İşte gerekçesi

 Danıştay Ayasofya kararını verdi! İşte gerekçesi
18:00 10.07.2020 | 297 kere okundu | Memleket

Danıştay, Ayasofya'nın yeniden camiye çevrilmesiyle ilgili davada kararını verdi. Danıştay, camiye çevrilmesine vize verdi.

 

 

Danıştay, Ayasofya’nın müze kararını iptal etti ve ibadete açılmasına onay verdi.

 

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Danıştay’ın gerekçesinde Ayasofya’nın tapu belgesinde cami vasfı ile tescilli olduğu, bunun değiştirilemeyeceği kaydedildi. Ayrıca Ayasofya’nın Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı mülkiyetinde olduğu, cami olarak toplumun hizmetine sunulduğu belirtildi.

Gerekçede, “Vakıf senedindeki cami vasfı dışında kullanımının ve başka bir amaca özgülenmesinin hukuken mümkün olmadığı sonucuna varılmıştır. Kadimden beri korunan Vakfa ait taşınmaz ve hakların, istifadesine bırakıldığı toplum tarafından kullanılmasına engel olunamaz” ifadelerine yer verildi.

 

 

Çok sayıda vatandaş karar öncesi Ayasofya önünde bekleyişe başlamıştı. Polis Ayasofya önünde bariyerlerle güvenlik önlemi almıştı.Yerli ve yabancı medya mensupları Danıştay’ın kararını Ayasofya önünde dünyaya duyuruyor.

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine yönelik Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle Danıştay’da dava açtı.

Davayı duruşmalı inceleyen Daire, 2 Temmuz’daki duruşmada tarafları dinledi.

 

Duruşmanın ardından dosyayı inceleyen Danıştay 10. Daire kararını verdi. Daire, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti.

 

SAVCI FARKLI GÖRÜŞTEYDİ

 

Danıştay savcısı geçen hafta yapılan duruşmada 1934 tarihinde yapılan işlemin hukuka uygun olduğunu belirterek “Ayasofya hakkındaki karar geçmişte Bakanlar Kurulu tarafından alınmıştır. Dolayısıyla şu anda Ayasofya’yı tekrardan açmak Bakanlar Kurulu’nun yani Cumhurbaşkanlığının kararını gerektirir. Bu nedenle davanın reddini talep ediyoruz” demişti.

AYASOFYA İLE İLGİLİ YARGISAL SÜREÇ

 

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, Ayasofya için ilk olarak 2005’te Danıştay’a dava açmıştı. Dernek, 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali ve yürütmenin durdurulmasını istemişti.

Danıştay 10. Dairesi, 24 Haziran 2005’te söz konusu Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurma istemini reddetmişti. Daire 2008’de ise Ayasofya Camisi’nin müze olarak kullanılmasında hukuka aykırılık bulunmadığına işaret ederek, davayı reddetmişti.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Dairenin bu kararını onamıştı. Dernek, 2016’da tekrar Danıştay’a dava açmıştı.

Derneğin, Anayasa Mahkemesine yaptığı bireysel başvuru hakkında ise 2018’de karar verilmişti. Yüksek Mahkeme, Ayasofya’nın namaz kılınması için ibadete açılması yönündeki talebin reddedilmesi nedeniyle din ve vicdan hürriyetinin ihlal edildiği iddiasıyla yapılan başvuruyu, “incelenmeksizin kişi bakımından yetkisizlik” nedeniyle kabul edilemez bulmuştu.

 

1934’TE MÜZEYE ÇEVRİLMİŞTİ

 

İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından kiliseden camiye çevrilen Ayasofya, 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla müze statüsüne alınmıştı. Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan ve turistlerin İstanbul’daki ilk uğrak yerlerinden biri olan Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması uzun süredir tartışma konusuydu.

ABD ve Rusya başta olmak üzere çok sayıda ülkeden Ayasofya’nın müze olarak kalması yönünde çağrılar gelmişti.


Memleket
Haberler