Nahçıvan nasıl 3. Dünya Savaşı`na sebep olacaktı?

Nahçıvan nasıl 3. Dünya Savaşı`na sebep olacaktı?
14:23 10.12.2019 | 1757 kere okundu | Politika

İsveç`in Nordic Monitor gazetesi, Türkiye'nin Ermenistan`ı vurmaya yönelik askeri eylem planı hakkında bir makale yayınladı.

Gazete, Genelkurmay Başkanlığı’nın 23 Mayıs 2016’daki yazışmalarında, Ermenistan’a karşı askeri operasyonlar için Altay planını ele geçirdi. 2006 yılında onaylanan planın İsveç`deki FETO destekçileri tarafından Nordic Monitor gazetesine gönderildiği düşünülüyor.

Askeri eylem planı, Ermenistan'ın Türkiye'nin altı doğu vilayeti üzerindeki toprak iddialarıyla bağlantılı olarak hazırlandı. Ermenistan, Van, Bitlis, Muş ve Kars gibi Türk şehirlerine karşı defalarca toprak iddialarında bulundu.

İlk kez 1992'de Türkiye ile Ermenistan arasındaki savaş ihtimali hakkında konuşulmuştu. Mart 1992’de, Azerbaycan`a ait Nahçıvan’ın Sederek ilçesinde Azerbaycan ve Ermenistan orduları arasındaki savaş, Nahçıvan’ın kefili sayılan Türkiye’yi tetikledi.

Ermenistan sınırında asker toplayan Ankara, Ermeni birlikleri Nahçıvan'a saldırmaya devam ederse savaşa katılabilir mesajı vermişti. Kara Kuvvetleri Komutanı Muhiddin Fisunoğlu, "Bütün hazırlıkların yapıldı ve ordu ilerlemek için Ankara’nın emrini bekliyor" açıklamasında bulunmuştu.

Durumun ağırlaştırılmasından dolayı, Yevgeny Şapoşnikov 20 Mayıs 1992'de bir basın toplantısı düzenledi:

Şapoşnikov, Türkiye`ye savaşa girmemesi için "Çatışmaya üçüncü bir taraf katılırsa Üçüncü Dünya Savaşı’yla yüzleşebiliriz" diyerek sert demeçte bulunmuştu.

Ankara ve İrevan arasındaki gerginlik, 1993 baharında iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin tamamen kesilmesi ve diplomatik ilişkilerin bitmesi ile durduruldu.

Türkiye’ye karşı toprak ve soykırım iddialarını devam ettiren resmi İrevan, Ankara’yı ulusal güvenliğine yönelik bir tehdit olarak görüyor. Diğer yandan ise ekonomik ilişkilerin restorasyonu ve sınırların açılması için teklifler sunuyor. 

ASASmedya.info


Politika
Haberler