Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev'den flaş açıklama

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev'den flaş açıklama
15:00 10.01.2022 | 579 kere okundu | Politika

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü toplantısında konuşan Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, 'terörist'lerin temel amacının anayasal düzeni baltalamak, iktidarı ele geçirmek ve darbe girişiminde bulunmak olduğunu söyledi. Rusya Devlet Başkanı Putin ise ülkedeki barış gücünün görev süresinin 'sınırlı' olduğunun altını çizdi.

Protesto gösterilerinin çatışmaya döndüğü Kazakistan'daki son gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, 'Almatı hedef alındı, Kazakistan'ın güneyi ve ardından başkent Nur-Sultan ele geçirilmek istendi' dedi.

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (CSTO) toplantısında konuşan Tokayev, 'terörist'lerin temel amacının anayasal düzeni baltalamak, iktidarı ele geçirmek ve darbe girişiminde bulunmak olduğunu söyledi.

'Almatı ve 9 bölge merkezi haydutlar tarafından ele geçirildi' diyen Tokayev, 'Kazakistan yakında, uluslararası topluma neler yaşandığının kanıtlarını sunacak' ifadesini kullandı.

Yabancı militanların da Kazakistan'a yönelik saldırılara katıldığını belirten Tokayev, yaşanan olayların tek bir merkezden koordine edildiğini belirtti.


Politika
Haberler