"Paşinyan bunu söylerken, diğer taraftan benimle görüşme arzu etmesi düşündürücü" - Cumhurbaşkanı Erdoğan

 "Paşinyan bunu söylerken, diğer taraftan benimle görüşme arzu etmesi düşündürücü" - Cumhurbaşkanı Erdoğan
15:45 19.09.2021 | 2335 kere okundu | Politika

"Afganistan yardımlarımızı göndereceğiz"

Erdoğan Afganistan'a insani yardım konusunda da çalışmalar yapıldığını belirterek, "İnsani yardım konusunda bizim hiçbir zaman tereddüdümüz olmaz. Bu tür dost ülkelere her zaman insani yardımı gerçekleştirdik, bu dönem de de yine insani yardım konusunda gerek devlet olarak, gerek STK'larımızla Afganistan'a da bu tür yardımlarımızı göndereceğiz" dedi.

"Paşinyan bunu söylerken, diğer taraftan benimle görüşme arzu etmesi düşündürücü"

Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın, Azerbaycan ve Nahçivan arasında açılması planlanan yeni bağlantı koridoru konusunda açılmalarına da yanıt veren Erdoğan, "Bu koridorun açılması açılmaması meselesi siyasi bir mesele. Bir taraftan bunu söylerken, bir diğer taraftan benimle görüşme arzu etmesi herhalde düşündürücüdür. Eğer Tayyip Erdoğan ile bir görüşme arzu ediyorsa burada belli adımların da atılması lazım. Biz görüşmelere kapalı değiliz. Görüşmeleri yaparız. Nitekim Gürcistan Başbakanı ile de görüşme arzusunu bana iletti. Biz bu görüşmeleri yaparken burada onların olumlu yaklaşım göstermek suretiyle bu adımları atması lazım. Bu konularda Gürcistan Başbakanı'nın diyalog talebini bana ulaştırması, burada yeni bir sürecin başlaması için böyle bir adım atılması. Bu konuda samimiyse ben de samimiyetimiz gösteririm ve diplomasiyi burada başlatırız. Diplomasi başladığı zaman burada bir şeylerin alınıp verilmesi lazım. Temenni ederim olumsuzluk değil olumlu yaklaşımlar hakim olur ve inşallah Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki sıkıntı bu koridorları açılmasıyla aşılmış olur" açıklamalarında bulundu.

"Miçotakis'in görüşme talebini ABD'de gerçekleştireceğiz"

Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in mültecilere yönelik açıklamalarını da değerlendiren Erdoğan, "Göçmenler konusunda tabii ki mesajımız olacak çünkü bunun en büyük yükünü çeken biziz. Burada yaklaşık göçmenler olarak 4.5 milyon insan var. Bunlarla ilgili yükü kaldırmaya çalışan Türkiye gereken adımların karşı taraftan da atılmasını bekliyor. Birinci derecede batı karşı tarafta en önemli adımı atması gereken blok. Bunu kendilerinden görmemiz lazım. Miçotakis görüşme talebini Amerika'da gerçekleştireceğiz. Orada görüşmemiz var. Yaptıkları bu 9'lu açıklamada maalesef arzu edilmeyen bazı beyanlar oldu. Bunun üzerinde de dışişleri bakanlığımız gerekli açıklamaları yaptı. Bundan ne derece samimiler, ne derece direnecekler bunu da göreceğiz. Türkiye kimseni bu noktada kapıkulu değildir. Atılması gereken adımları da dürüst şekilde karşımızdakilerden görmemiz lazım. Görmezsek gereken kararı alır ona göre adımlarımızı atarız" dedi.


Politika
Haberler