Bakan Çavuşoğlu: Türkiye, Kırım'ın işgalini hiçbir zaman tanımadı ve gelecekte de tanımayacak

Bakan Çavuşoğlu: Türkiye, Kırım'ın işgalini hiçbir zaman tanımadı ve gelecekte de tanımayacak
21:00 12.09.2021 | 47 kere okundu | Politika

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye’nin daha önce olduğu gibi Kırım yarımadasının yasadışı işgalini tanımadığını ve gelecekte de tanımayacağını söyledi. Çavuşoğlu, Türkiye’nin açıklamaları ve eylemleriyle defalarca Kırım Tatarlarına desteğini gösterdiğini belirterek, “Kırım Tatarlarının haklarını sonuna kadar savunacağız” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 10 Eylül’de Eskişehir’de sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Bakan Çavuşoğlu burada yaptığı konuşmasında, Türkiye’nin daha önce olduğu gibi Kırım’ın 2014’ten bu yana Rusya tarafından yasadışı ve meşru olmayan işgalini tanımadığını ve gelecekte de tanımayacağını vurguladı. Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılması amacıyla oluşturulan Kırım Platformu’nun açılış zirvesinde Türkiye’yi temsil eden Bakan Çavuşoğlu, “Türkiye, Kırım’ın yasadışı ilhakını hiçbir zaman tanımadı ve gelecekte de tanıma niyetinde değil.” ifadelerini kullandı. AA’nın haberine göre Bakan Çavuşoğlu, ayrıca Türkiye’nin Kırım Tatarlarının haklarını sonuna kadar savunacağını ifade etti.
Öte yandan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Kırım sorunuyla ilgilenen önde gelen ülkelerden biri olduğunu kaydetti. Türkiye’nin Kırım Platformuna katıldığını anımsatan Çavuşoğlu, “Türkiye, Kırım Tatarlarını desteklediğini bir kez daha gösterdi. Bunu açıklamalarımız ve eylemlerimizle ortaya koyduk” dedi.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır.
Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başladı.


Politika
Haberler