KKTC Dışişleri Bakanlığı: Kapalı Maraş, bizim toprağımızdır

KKTC Dışişleri Bakanlığı: Kapalı Maraş, bizim toprağımızdır
12:00 22.07.2021 | 44 kere okundu | Politika

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği yetkililerinin GKRY’yi destekleyen yanlı değerlendirmelerine yanıt verdi. KKTC Dışişleri Bakanlığı, “Kapalı Maraş, KKTC toprağıdır ve her devlet gibi devletimizin de kendi toprakları üzerinde mutlak egemenliği vardır.” açıklamasında bulundu.

Türk tarihinin önemli dönüm noktalarından biri olan, Kıbrıs Türklerini özgürlüğüne kavuşturan 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın 47. yıl dönümünde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığından yazılı açıklama yapıldı. Yapılan yazılı açıklamada, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni (GKRY) destekleyen yanlı bir yaklaşımda olduğu kaydedildi.

AB'ye sert yanıt: Kapalı Maraş KKTC toprağıdır ve devletimizin kendi  toprakları üzerinde mutlak egemenliği vardır - Takvim

“KAPALI MARAŞ KKTC TOPRAĞIDIR”

Borrell’in Kapalı Maraş’a ilişkin değerlendirmesinin AB’nin Kıbrıs konusunda tarafsız olmak istemediğini bir kez daha gözler önüne serdiğinin altı çizilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Kapalı Maraş, KKTC toprağıdır ve her devlet gibi devletimizin de kendi toprakları üzerinde mutlak egemenliği vardır. Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükumetimiz tarafından Kapalı Maraş’a ilişkin alınan ve Sayın Cumhurbaşkanımızca Kıbrıs Türk halkı için çok önemli bu günde açıklanan kararın bu çerçevede değerlendirilmesi gerekmektedir. Kapalı Maraş’ın, bu aşamada, bir kısmının askeri bölge statüsünün kaldırılmasına yönelik kararımız gibi gelecekteki kararlarımız da hiç şüphesiz, mülkiyet hakkına mutlak saygı gözetilerek alınacaktır.”

TÜRKİYE İLE MEŞRU HAK VE ÇIKARLARI KORUMA KONUSUNDA KARARLILIK VURGUSU

GKRY’ye koşulsuz desteğini sürdüren AB yetkililerinin beyanatlarının hiç bir ahlaki hükmünün kalmadığına vurgu yapılan açıklamada, Borrell’in, Kıbrıs Türk halkının iradesi hilafına, halihazırda geçmişin kalıntısı haline dönüşen BM Güvenlik Konseyi kararlarına atıf yapmasının beyhude olduğuna dikkat çekildi. Diğer taraftan, Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs konusunun çözüm modeline ilişkin kararını verdiği belirtilen açıklamada, bu kararın, KKTC’nin egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsüne saygı duyulmasına dayandığı, AB’nin ise er ya da geç bu gerçeği idrak edeceği belirtildi.

Öte yandan söz konusu açıklamada, “Kıbrıs Türk halkının varlığını dahi görmezden gelen AB’nin tehditkar açıklamalarına karşın, Anavatan Türkiye ile birlikte meşru hak ve çıkarlarımızı koruma kararlılığında olduğumuzu bu anlamlı günde bir kez daha vurgularız.” denildi.


Politika
Haberler