Kırgızistan-Tacikistan Sınırında Çatışma...

Kırgızistan-Tacikistan Sınırında Çatışma...
15:45 30.04.2021 | 2564 kere okundu | Politika

 

Tacikistan'ın kuzeyindeki Sughd bölgesi ile Kırgızistan'ın güneyindeki Batken bölgesini ayıran Isfara Nehri'ndeki su depolama alanında bulunan elektirik direğine Taciklerin izleme amaçlı iki kamera takma girişımi üzerine, Kırgızlar, burası bizim toprağımız diyerek karşı çıkıyor. Daha sonraya kavgaya köylülerde katılıyor. 
Bu kaynağının kullanımı ile ilgili yaşananlar Rusların bölgede kendilerine sürekli ihtiyaç duyulmsı için bölge ülkelerine miras bıraktığı kavga çatışma alanlarından sadece birinde yaşananlardır. 

Kırgızistan ile Tacikistan arasındaki su kullanımı temelli anlaşmazlığın son yıllar da gördüğü en büyük çatışmada, en az 13 kişinin öldü, onlarca kişi yaralandığı, binlerce kişinin ise bölgeden tahliye edildiği bildirilmektadir.
Batken ili İçişleri Bakanlığı, Kırgız-Tacik sınırındaki çatışmanın kurbanlarının listesini yayınladı. 

Son bilgilere göre  Batken ve Leylek ilçelerinde meydana gelen çatışmalarda 13 Kırgızistan vatandaşı  hayatını kaybetti. 

Hayatını kaybedenlerin listesi: 

1. Karatayev Sagın Kalbayeviç.  26 Temmuz 1977 doğumlu. Kök-Taş köyünün sakini.

2. Tagayev Süyün Uraimoviç. 14 Mart 1969 doğumlu.
 Batken şehrinin sakini. 

3. Karabotoyev Altınbek Jaliloviç. 18 Mayıs 1982 doğumlu. Kadamdai sakini. 

4. Adbrahmanov Bayaman Gaparoviç.  1998 doğumlu. Batken şehrinin sakini. 

5. Üsön uulu Raşid. 1973 doğumlu.  Batken şehrinin sakini.  

6. Ganiyev Jamşit Kayimoviç. 1990 doğumlu. 

7. Rahmatcanova Madina 2009 doğumlu.

8. Saydarov Mahamatrasul Mahadasavoç. 1985 doğumlu.

9. Manasbek uulu Nursultan 1992 doğumlu.  2053. Askeri Birlik 3.Grup Komutanı. Kaptan.

10. Yuldaşev Bekzat Davlatcanoviç.  1991 doğumlu. 2021.askeri birlik.

11. Kubanıçbekov Esentur Kubanıçbekoviç 1991 dogumlu.  2053. Askeri Birliğin 3. Özel Kuvvetler Müfrezesi Komutanı. Kaptan.

Batken polisi iki kişinin kim ve nereli olduğunu araştırıyor.

Çatışmalarda ikisi kritik durumda olmak üzere 20 asker yaralandı.Batken ve Leylek ilçelerinde meydana gelen çatışmalarda Kırgız tarafından toplam 134 kişi yaralandı. 28-29-30 Nisan tarihlerinde, Kırgızistanın Tacikistan sınırındaki Batken iline bağlı Ak-Say köyünde Ak-Suu Nehri üzerindeki ana su dağıtım noktası yakınlarında çıkan çatışmada Kırgız tarafından 13 kişi hayatını kaybettiğini  Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı Azattyk radyosuna bildirdi. Ölenlerden biri 2008 yılında Leylek ilçesinde  doğan bir kızdı. Vurulduğu için Batken'deki bir hastaneye götürülürken vefat etti.

Batken'de Kırgız-Tacik sınırındaki köylerden tahliye edilen kişilerin toplam sayısı 20 bini aştı. 30 Nisan 2021 tarihi itibari ile Leylek ilçesi sınır bölgelerinden 13.5 bin kişi tahliye edildi. Batken ilçesinden  7.000 kişi Batken şehrine taşındı.

Tacik tarafında 10 kişi yaralandı, komşu ülkenin sınır muhafızları çatışmayı Kırgız tarafının başlattığını bildirdi. Taraflar arasında şimdilik bir ateşkes sağlandığı ve  askerlerin geri çekilmesi konusunda uzlaşı sağlandığı bildiriliyor.

Sadece Kırgız ve Tacik Yetkililerden değil bölgede bulunan ülke yetkililerinin tamamına; "savaş istemiyorsanız, barışa emek verin." Diyoruz. 

Bu ve benzeri çatışmalarda, bütün hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileriz!!!
Bu tür olayların bir daha yaşanmamasını diliyoruz.


Politika
Haberler