Dışişleri Bakanlığı'ndan Çin'e Akşener ve Yavaş notası

Dışişleri Bakanlığı'ndan Çin'e Akşener ve Yavaş notası
08:30 07.04.2021 | 44 kere okundu | Politika

Çin'in Ankara Büyükelçisi, İYİ Parti lideri Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş'ı hedef alan paylaşımları nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "#BarınKatliamı’nda Çin esaretine boyun eğmeyen Doğu Türkistanlı soydaşlarımızı, şehadetlerinin yıl dönümünde rahmetle anıyorum… Esaret altındaki soydaşlarımızı unutmayacak, uğradıkları zulümlere sessiz kalmayacağız. Doğu Türkistan bir gün mutlaka bağımsız olacak!" ifadelerini kullanmıştı.

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise, "Doğu Türkistan'da yaşanan katliamın acısını 31 yıl geçmesine rağmen hâlâ ilk günkü gibi hissediyoruz. Barın şehitlerini rahmetle anıyorum" paylaşımını yapmıştı.

ÇİN BÃœYÃœKELÇİLİĞİ'NDEN YANIT GELMİŞTİ

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, yaptığı açıklamayla Meral Akşener ve Mansur Yavaş'a yanıt vermişti. Twitter'dan yapılan açıklamada, Akşener ve Yavaş'ın sosyal medya hesapları etiketlenerek, "Çin tarafı, herhangi bir kişi veya gücün Çin'in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne herhangi bir şekilde meydan okumasına kararlılıkla karşı çıkmakta ve bunu şiddetle kınamaktadır. Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır" ifadeleri kullanılmıştı.

Son Dakika: Dışişleri Bakanlığı'ndan Çin'e Akşener ve Yavaş notası

ÇİN BÃœYÃœKELÇİSİ, DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NA ÇAĞRILDI

AA'nın aktardığına göre, Çin'in Ankara Büyükelçisi Liu, Büyükelçiliğin sosyal medya paylaşımlarından duyulan rahatsızlık nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Son Dakika: Dışişleri Bakanlığı'ndan Çin'e Akşener ve Yavaş notası


Politika
Haberler