ABD dünyaya yaymak için giydiği demokratik gömleğinin uzun zamandır yırtıldığını fark ediyor

ABD dünyaya yaymak için giydiği demokratik gömleğinin uzun zamandır yırtıldığını fark ediyor
15:15 18.02.2021 | 2043 kere okundu | Politika

Siyasi yorumcu Elçin Abdullayev'le Türkiye-ABD ilişkilerinin son merhelesin konuştuk.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken telefon görüşmesi yaptı. Görüşmelerde Suriye, Libya, Akdeniz, S-400 ve kuzey Irak'ta PKK terör örgütü tarafından 13 Türk sivilin öldürülmesi üzerinde duruldu. Telefon görüşmesi sırasında Blinken, Türk mevkidaşına başsağlığı diledi ve sorumluluğun PKK'ya ait olduğunu söyledi. ABD Dışişleri Bakanı'nın NATO müttefikinin terörizmle yüzleşmesine soğukkanlı tepkisi ve Washington'un Ankara'ya verdiği mesaj, katliamdan PKK'nın sorumlu olduğu yönündeydi. Bu mesaj açık bir samimiyetsizliğin işaretiydi.
Türkiye ve ABD dışişleri bakanları arasındaki görüşmeden önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'yi PKK'yı silahlandırmamaya ve Ankara ile NATO müttefiki olarak birlikte hareket etmeye açıkça çağırdı. Erdoğan'ın açık çağrısından sonra hiçbir şey olmamış gibi, Blinke'nin PKK terör örgütü konusundaki tutumu, aslında Washington'un Türkiye'ye ve bölgeye ve bölgedeki olaylara dair net görüşünün bir ifadesiydi. Bu yaklaşımla Blinken, hem Biden hükümetinin Türkiye'ye bakışını hem de Washington'un Erdoğan'ın meşhur sert eleştirilerine verdiği tepkiyi ortaya koydu. Böylelikle ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Türk mevkitaşı ile ilk resmi teması sırasında, diğer tarafa Biden hükümetinin öncekilerden farklı bir Türkiye politikası izlemeyeceğini iletmek oldu. PKK'ya gelince, ABD bölgede Türkiye ile değil, terör örgütü ile çalışacak. Bu, Amerika Birleşik Devletleri'nin Ortadoğu'daki stratejik, politik ve ekonomik çıkarlarını güvence altına almak için bölgeyi yıllarca baskı, tehdit ve tehditler altında tutma niyetinde olduğu anlamına gelir. ABD, ihtiyaç duyulduğunda bölgede faaliyet gösteren PKK, IŞİD ve diğer küçük terör örgütlerine siyasi, askeri ve mali destek sağlayacağını belirtti.
Türkiye, ABD'yi terörizme desteğinin dışında tutarak Washington ile samimi bir ittifak kurmak için uzun yıllardır PKK, PYD ve YPG üzerinde çalışıyor. ABD maalesef Türkiye'nin çabalarına olumlu yanıt vermiyor. Bunun için birden çok neden var.
Her şeyden önce, Amerika Birleşik Devletleri dünyaya yaymak için giydiği demokratik ilkelerin gömleğinin uzun zamandır yırtıldığını fark ediyor. Dünya güçleri ve insanları, uluslararası siyasette sadece Amerika'nın liberal ve kültürel değerlerinden etkilenmiyor, Washington'un samimiyetine de inanmıyor. Bu durumda Amerika, ekonomik, politik ve stratejik hedeflerine ulaşmak için ilgi alanlarında müttefik bulma ve manevra kabiliyetini sürdürmek istiyor. Bu nedenle ABD, PKK, YPG, PYD ve IŞİD gibi terör örgütlerini neredeyse 70 yıldır elinde tutuyor, NATO müttefiki Türkiye gibi gelişmiş ve bölgesel bir güçle samimi işbirliğinden kaçınıyor. Bu sadece Amerika'nın uluslararası politikadaki imajına zarar vermekle kalmıyor, aynı zamanda Ulusal Güvenlik Stratejisine yönelik en ciddi tehdit olarak gördüğü Rusya ve Çin'e karşı mücadelenin gelecekteki beklentileri hakkında da ciddi soruları gündeme getiriyor.
Mevcut durumda Türkiye'nin kendi güvenliği ve bölgenin güvenliği için PKK ve ABD ile masada tek başına savaşması gerekecek gibi görünüyor.


Politika
Haberler