"HALK CEPHESİ OLMASAYDI ÜLKENİN EGEMENLİĞİNİ KORUMAK ZOR OLACAK" - HEYDAR ALIYEV'İN 28 YIL ÖNCE RÖPORTAJI

 "HALK CEPHESİ OLMASAYDI ÜLKENİN EGEMENLİĞİNİ KORUMAK ZOR OLACAK" - HEYDAR ALIYEV'İN 28 YIL ÖNCE RÖPORTAJI
16:15 16.01.2021 | 3240 kere okundu | Politika


- RÖPORTAJ Elmira Emrahgizi tarafından çekildi ve STRATEQ. AZ’da APA TV Haber Direktörü Tarihte Felsefe Doktoru Javid İsmayil tarafından yayınlandı. Röportajın tam halini buradan okuyabilirsiniz. Javid beye teşekkür ederim.
Azerbaycan'daki olayların arka planında APC hareketini nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Ülkede çeşitli yeni, gayri resmi kuruluşların ortaya çıkması, Azerbaycan'daki sosyo-politik ortamı etkiledi. Ancak Halk Cephesi'nin kurulmasının temel nedeni Karabağ'daki olaylardır. Aynı zamanda Karabağ olaylarının cumhuriyet ve ülke liderliği tarafından zamansız ve yetersiz değerlendirilmesi sonucu bu süreç gerçekleşti. Bununla birlikte, Halk Cephesinin herhangi bir mektubuna veya programına aşina değilim. Moskova'da yaşadığım için, sadece cumhuriyetçi basında yazılanları okudum. Aldığım bilgilerden Halk Cephesinin Azerbaycan'da büyük bir güç olduğunu söyleyebilirim, halkı etkileyebilir. İç yapısını bilmiyorum. 20 Ocak olaylarından sonra Halk Cephesi'nin özel bir savunma komitesi olduğunu öğrendim.
- Karabağ ve Ermenistan sınır bölgelerini korumak için Savunma Komitesi kuruldu. Bunun Bakü'deki olaylarla ilgisi yok...
-Ben  gazetelerden okuduğumu söylüyorum. Hatta Savunma Bakanı Yazov'a Azerbaycan'ı ne zaman terk edeceğini bile sordular. Azerbaycan Halk Cephesi Savunma Komitesi'nin tüm yapısının kaldırılmasına kadar ayrılmayacağımızı söyledi. Halk Cephesi'nde çeşitli gruplar ve eğilimlerin olduğunu söylüyorlar. Ama genel görüşüm şudur: Halk Cephesi, Azerbaycan halkının haklarını korumak için büyük bir güçtür. Bana öyle geliyor ki Halk Cephesi olmadan Azerbaycan'ın egemenliğini korumak zor olurdu. Maalesef cumhuriyetin siyasi lideri Azerbaycan'ın egemenliğini hiç düşünmedi.


Politika
Haberler