TWITTER VE FACEBOOK ARTIK DEVLET OLUYOR! 

TWITTER VE FACEBOOK ARTIK DEVLET OLUYOR! 
15:45 15.01.2021 | 908 kere okundu | Politika

Ali Develioglu


Washington`da Kapitol baskını sonrası Twitter, Facebook ve diğer bazı sosyal medya devleri Trump`ın hesaplarını iptal ederek görüşlerini yayınlamasına engel oldular. Kendilerini artık devletler üstü gören bu tekellerin bu kararı tam bir anti demokratik REZALETTİR! Trump`ın en anti demokratik kararları kadar da anti demokratiktir.
Böylesi bir kararı, sömürgen medya patronları Zuckerberg ya da Bill Gates alamaz, ancak yetkili mahkemeler alabilir. ABD demokratik olsaydı yapamazlardı.  Facebook, Twitter, WhatsApp, Instagram gibi korona zenginleri güçlerini Biden`den alıyor. Hatta Biden ekibini bile onlar yönetiyor. 
Düşünce ve görüş özgürlüğü en temel insan hakları arasında yer  alır. Alman başbakanı Merkel, Trump`tan hiç hoşlanmasa da, Twitter ve Facebook`un bu kararına karşı  tavır koydu.  Bu teknoloji devlerinin demokrasi üstü konuma gelmekte olduklarını tartışırken, bu `problematik` kararlardan endişeli olduğunu söyledi.  ABD`nin `düşünce özgürlüğü yok` iddiasıyla eleştirdiği Rusya`nın,  bakanlık sözcüsü Zakharova da güzel bir benzetmeyle tepki gösterdi: " Sanal dünyaya atılan bir nükleer bomba olarak tanımlanabilir."
WhattApp`ın 2 milyar abonesinin tüm kişisel bilgilerini şirketlere satarak cebini doldurma kararı da düşünce özgürlüğü ve insanlık temel haklarına vurulmuş ağır bir küresel darbedir.
ABD gezegenimize muhteşem demokrasiler yağdırmayı sürdürüyor bu günlerde. Dünyayı sanal hapishaneye çevirmek, biz halkları da dijital hücrelere tıkmak istiyorlar!
 


Politika
Haberler