Kılıçdaroğlu'ndan partililere Canan Kaftancıoğlu talimatı

Kılıçdaroğlu'ndan partililere Canan Kaftancıoğlu talimatı
23:40 15.09.2020 | 234 kere okundu | Politika

Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurucusu Atatürk’ün adını ‘Kategorize edilmesine karşıyım’ diyerek kullanmayan CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu’na parti içinden tepki gelmesi üzerine Kılıçdaroğlu devreye girdi. CHP lideri, partililerin yorum yapmamasını istedi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun “Atatürk” yerine “Gazi Mustafa Kemal” demesi üzerine ortaya çıkan tartışmaya CHP Genel Merkezi’nden müdahale geldi. CHP’liler Kaftancıoğlu’na eleştiriler yöneltirken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, böyle bir zamanda böyle bir tartışmanın doğru olmadığını ifade ederek, daha fazla yorum yapılmamasını istediği öğrenildi.

GENEL MERKEZ’DEN MÜDAHALE

Hürriyet’ten Rıfat Başaran’ın haberine göre, tartışmanın sosyal medyada büyümesi üzerine CHP Genel Merkezi devreye girdi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, kurmayları aracılığıyla, böyle bir zamanda bu tartışmanın doğru olmadığını ifade ederek, partililerin bu konuda daha fazla yorum yapmamasını istedi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Kılıçdaroğlu’nun mesajını milletvekillerinin ortak WhatsApp grubundan paylaştı ve milletvekillerinden bu konuda yorum yapılmamasını istedi. İzmir Milletvekili Tacettin Bayır ise “Bize değil Atatürk diyemeyenlere konuşmayın diyeceksiniz” sözleriyle tepkisini dile getirdi. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in de sosyal medyada peş peşe yapılan paylaşımlar üzerine, İzmir milletvekillerine mesaj göndererek, “Bu konuların konuşulacağı yerler basın ve sosyal medya değil, partimizin yetkili kurullarıdır” dediği öğrenildi. 

'DOĞRU BİR TARTIŞMA DEĞİL'

Tartışmalara son noktayı Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı koydu. Salıcı, Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında şöyle dedi: “CHP’de hiç kimsenin Atatürk ile bir sorunu yoktur, olması da mümkün değildir. CHP’de böyle bir durumun olması eşyanın tabiatına aykırıdır. Bizim esas tartışma konularımız, Türkiye’nin egemen güçler tarafından çevrelenme politikası ile karşı karşıya olması ve endişeliyiz ki, Türkiye’yi siyasi taviz verme noktasına götürecek olan bir yola girmiş olmasıdır.”

NE OLMUŞTU?

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Taksim Toplantıları’nda yaptığı konuşmada “Gazi Mustafa Kemal” derken, “Atatürk” soyadını kullanmamasının sebebini, “Kişilerin isimlerinden söz ederken, belirli alışkanlıklarla bunların özel atıflarla kategorize edilmesine karşıyım. Yıllardır kullandığım gibi bu şekilde ifade etmek, kendimi ait hissettiğim bir ifade olduğu için tercih ediyorum” diyerek açıklamıştı.


Politika
Haberler