Saray'dan Akşener ve İnce açıklaması

Saray'dan Akşener ve İnce açıklaması
15:25 10.08.2020 | 356 kere okundu | Politika

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin, İYİ Parti lideri Akşener'e 'Evine dön' çağrısının seçime yönelik bir hareket olup olmadığı sorusuna "Ne Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Devlet Bahçeli'nin 'seçimi erken alalım, erken seçim yapalım' gibi bir düşüncesi asla yok" yanıtını verdi. Kalın, Muharrem İnce'nin yeni parti kuracağı iddialarıyla ilgili de "Cumhurbaşkanımız, 'iyi olur, biraz CHP'nin içi karışır' falan modunda değil. Yani öyle bir gündemi yok" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, CNN Türk'te yayımlanan "Tarafsız Bölge" programında Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtladı.

İYİ Parti'nin Cumhur İttifakı'nın içinde yer almasına yönelik İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e bir davet olup olmadığına ilişkin soru üzerine Kalın, "İYİ Parti'nin dayandığı sosyolojiye bakarsanız, AK Parti ve MHP sosyolojisiyle çok iç içedir. Bunu kendileri de zaten söylüyorlar. Şimdi bu sosyolojiyi dikkate aldığınızda siyasi pozisyonunuz da eğer buna göre şekillenecekse ki herhalde bir partinin nihai amacı da budur. Yani dayandığı sosyolojinin siyasal taleplerini iktidara taşımak yahut muhalefet olarak bunları dile getirmek olmalı. Burada daha AK Parti ve MHP'nin de içinde olduğu Cumhur ittifakına yakın durması gayet normal." diye konuştu. 

 

'ERKEN SEÇİM YAPALIM DÜŞÜNCESİ YOK'

 

"Bu çağrının yapılması seçim erkene mi alınacak? Seçime yönelik bir hareket mi?" şeklindeki soruya ise Kalın, "Seçime yönelik bir hareket olma ihtimali sıfır şu anda. Çünkü ne AK Parti'nin MHP'nin ne Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Devlet Bahçeli'nin 'seçimi erken alalım, erken seçim yapalım' gibi bir düşüncesi asla yok, defalarca ifade ettiler." yanıtını verdi.

Kalın, "Devlet Bey'in 'eve dön' çağrısı aslında 'sen kendi doğal mecranın da ak. Gel yani sen yine İYİ Parti olarak tamam ama hani senin doğal mecran burası, bu hat üzerinden yani Cumhur İttifakı senin de ait olduğun doğal siyasal blok burası' demiş oldu. Cumhurbaşkanımız bundan sadece memnuniyet duyar. Söyledi de zaten ve doğal olarak bir siyasi lider kendi ittifakını da genişletmek, büyütmek ister bir kriz olduğu şüphesi olduğu için değil, güçlendirmek ister, bundan daha doğal bir şey olamaz. Cumhur İttifakı'nın performansı ortada ve son seçimlerde Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde gördük" ifadelerini kullandı.

 

'PAZARLIK MASASI SÖZ KONUSU DEĞİL'

 

"Pazarlık masasına oturalım" şeklinde bir düşüncenin olup olmadığına ilişkin soruya da Kalın, "Böyle bir şey söz konusu değil. Ama dediğim gibi doğal mecrası burasıdır, yani 'sizi de aramızda görmekten memnuniyet duyarız' bu anlamdadır diyen centilmence bir çağrı olarak görüyorum ben bunu." dedi.

 

'MUHARREM İNCE PARTİ KURARSA ŞAŞIRMAM' 

 

Muharrem İnce'nin yeni parti kuracağı iddiaları hakkında da konuşan Kalın, şunları kaydetti: 

"Muharrem Bey'in Cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecinde çizdiği başka bir siyasal parti kimliği, tasavvuru vardı, ben öyle okudum en azından. Yani Cumhurbaşkanlığı adaylığı döneminde daha kucaklayıcı, normal CHP tabanının dışında kitlelere hitap eden bir tutum ve söylem içerisinde olması, bunu mevcut yapı içerisinde gerçekleştirmeyeceği sonucuna vardığı zaman herhalde böyle bir yola başvurur diye düşünüyorum. Ben şu anda Muharrem Bey kesin olarak 'ben kuruyorum' diye de bir açıklama yapmadı henüz konuşuluyor bunlar." dedi.

İnce'nin "Ben yüzde 30,6 oy aldım, şimdi bunu yüzde 51'e çıkartmak için bir hareket başlatıyorum" sözlerinin hatılatılması üzerine Kalın, "Bu önemli bir siyasi iddiadır yani Muharrem Bey de nitekim CHP'nin oyunun çok üstünde bir oy aldı ve dedi ki 'ben bunun üzerine daha fazla da koyabilirim' Ama tabii bunu derken CHP tabanını kaybetmeden yani 30 küsurun içinde CHP tabanı da büyük ölçüde, onu kaybetmeden nasıl bir siyasi alan' kendisine bulur, inşa eder, oradan nasıl yürür onu bilemem. Bu tabii kendisinin karar vereceği bir konu." diye konuştu. 

"CHP'nin içinde yeni bir sese yeni bir soluğa ihtiyaç var" tartışmasının dönem dönem ortaya çıktığına işaret eden Kalın, "Bunu son büyük ve güçlü bir şekilde seslendiren aktörlerden birisi de Sayın Muharrem İnce oldu. Ben yarın öbür gün böyle bir siyasi yapılanmanın içine girer, yeni bir parti kurarsa şaşırmam." ifadelerini kullandı. 

 

'CUMHURBAŞKANIMIZ 'İYİ OLUR' MODUNDA DEĞİL'

 

Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bu konuyu konuştuklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanımız, 'iyi olur,  biraz CHP'nin içi karışır' falan modunda değil. Yani öyle bir gündemi yok, kendisi de söyledi zaten. Böyle bir siyasi parti kurma hakkı vardır ama son tahlilde hani CHP siyaseti içinden gelen bir siyasetçi, oranın dinamiklerin en iyi kendisi bilir Neyi ne kadar yapabilir, sınırları nereye kadar zorlayabilir onu en iyi kendisi bilir. CHP içinde kalarak mı zihnindeki tasavvuru hayata geçirebilir, başka bir siyasal parti kurarak mı, CHP'den kaç kişi alır, konuşuluyor ya bunlar hep onları ben bilemem yani o bizim gündemimizde de olan bir konu değil ama Muharrem Bey'in cumhurbaşkanlığı adaylığı döneminde CHP'nin geleneksel sınırlarını aşan bir profil çizme gayreti oldu, başarılı da oldu bir nebze. Zannediyorum bunun üzerine bir şeyler bina etmek istiyor, kendisi."


Politika
Haberler