"Azerbaycan ve Türk orduları birleşmeli" - Sardar Jalaloglu

"Azerbaycan ve Türk orduları birleşmeli" - Sardar Jalaloglu
20:40 30.07.2020 | 685 kere okundu | Politika

"Azerbaycan'da Türk ordusu üsleri kurulmalı"

Azerbaycan ile Türkiye arasındaki askeri işbirliği anlaşmasına göre,  29 Temmuz - 10 Ağustos tarihleri ​​arasında her iki ülkenin kara kuvvetleri ve hava kuvvetlerinin katılımıyla büyük ölçekli müşterek taktik ve taktik uçuş tatbikatlarına katılacak Türk ordusu personeli heyeti Azerbaycanda.

Moderatör.az'a konuşan ADP Başkanı Sardar Jalaloğlu, bu tatbikatların siyasi yönünün yanı sıra atılacak adımlar hakkında şunları söyleyib. 

 

"Her şeyden önce bu tatbikatların politik bir tarafı var. Bildiğiniz gibi Ermenistan Rusya ile, Türkiye de Azerbaycan ile ortak tatbikatlar gerçekleştiriyor. Bu düşmanlara bir mesajdır.Türk ordusu NATO standartlarında bir ordu ve dünyanın en güçlü ordusudur. Türk ordusu profesyonellik, lojistik vb. Rus ordusundan çok daha üstündür. Rusya tek bir nükleer silaha sahip olması bakımından üstündür. Diğer açılardan, Rus ordusu Türk ordusunun gerisinde kalıyor.

Türk ordusunun Azerbaycan'a gelip eğitim vermesine gerek olmadığını düşünüyorum. Türk ordusu gelip buraya üsler kurmalı. Azerbaycan ve Türk orduları birleşmeli ve tek bir ordu oluşturmalıdır. Hem Türkiye'nin hem de Azerbaycan'ın sorunlarını birlikte çözmeliyiz.

Azerbaycan-Türkiye konfederasyonu zaten kaçınılmaz. Rusya'nın son adımları bizi acilen Türkiye ile konfederasyon ilişkileri kurmaya zorluyor. Dış politika ve savunmayı tek bir merkezden yönetelim. Bu yapılmazsa Azerbaycan ciddi sorunlarla karşılaşacaktır".


Politika
Haberler