Uluslararası kurumların susmaması lazım.

Uluslararası kurumların susmaması lazım.
19:37 05.06.2021 | 2638 kere okundu | Karabağ

Galip İbrahimoğlu

 

 

Vatan savaşının bitmesine rağmen ermeni terörü halen devam etmekdedir.

İşgalden kurtarılmış bölgelerde 140 kişiden çok soydaşımız ermeniler tarafından yerleştirilmiş mayınlara basmıştır.Onlardan 27-si hayatını kaybetmiştir.Mayın kurbanlarının sayısı artmaktadır.

4 Haziranda ikisi basın mensubu olan 3 kişi daha yerleştirilmiş mayınların kurbanı olmuştur.

4 Haziranda saat 11 sularında görevlerini yapmaları için Kelbecer iline tayin edilmiş televizyon kanalları ve haber ajansları çalışanlarının olduğu ‘KamAz’ markalı toplu taşıma aracının bu ilin Susuzluk köyü yolu üzerinde hareket halindeyken tanksavar mayına basması sonucu 3 kişi:Sirac Abışov (AzTV televizyon kanalının kameramanı),Muharrem İbrahimov (“Azertac” haber ajansı çalışanı),Arif Aliyev (RİH başkanının Susuzluk köyü ve etraf bölgelerden sorumlu yardımcısı ) şehit olmuş,4 kişi yaralı halde hasteneye yetiştirilmiştir.

Sivil insanların ölümünün sorumluluğu Ermenistan askeri-siyasi liderlerine aittir.Azerbaycan tarafının mayın haritalarının verilmesiyle ilgili bir çok taleplerine rağmen Ermenistan buna uymuyor,uluslararsı insancıl hukuku bozuyor,ülkemize karşı terör siyasetine devam ediyor.

Azerbaycan tarafının AGİT Minsk grubu ülkelerine,diğer uluslararası kuruluşlara mayın haritalarının verilmesiyle ilgili Ermenistana baskı yapılması konusundakı çağrıları sonuç bulmamıştır.

Yaşanmış olay sadece Azerbaycan basınına değil,dünya basınına karşı yapılmış terör saldırısıdır.Bu yüzden uluslararası media kuruluşları,dünya topluluğu bu olay karşısında susmamalıdır.Bu olaya gereken cevap verilmelidir.Uluslararası kuruluşlar Ermenistanın kabul edilemez davranışlarına sessiz kalmamalı,Ermenistan hükümetinden uluslarası hukuka karşı verdiği taahhütlere uymasını talep etmelidir.

Mayınlanmış bölgelerin haritalarının verilmemesi gazetecilik mesleğini de tehlike altına sokmuştur.Ermenistan mayınlanmış bölgelerin haritasını vermekden kaçınıyor.Bu olay oradaki basın mensuplarının görevlerini icra etmesine engel olmakla birlikde ,yaşam yerlerini terketmek zorunda kalmış insanların evlerine dönmesini de zorlaştırıyor.

Ermenistanın haritaları vermemesi uluslarası basın mensuplarının da hayatı için tehlike arz ediyor.Bu yüzden uluslarası basın kuruluşları başsağlığı mesajları ile yetinmemeli,yaşanan olayların sorumlusu olan Ermenistanın devlet düzeyinde gerçekleştirdiyi siyaseti kötülemeli,bununla ilgili sert tavırlarını göstermelidir.

Azerbaycanlı basın mensuplarının beklentileri bu yöndedir.


Karabağ
Haberler