Norveç kamuoyu ya doğru haber götüren Küçük Kahraman - FOTOGALERİ

Norveç kamuoyu ya doğru haber götüren Küçük Kahraman                       - FOTOGALERİ
21:30 06.03.2021 | 2687 kere okundu | Karabağ

Abbaszadeh Salim, dört yaşından beri Norveç'te yaşıyor. Selim şu anda Norveç Merkez Telemark Belediyesi Bø Çocuk Okulu'nda 6. sınıfta okuyor ve şu anda 11 yaşında. Selim, ayrıca Telemark Belediyesi Kültür Okulu 2. sınıfta resim eğitimi alıyor. Aynı zamanda Oslo'da Nizami Ganjavi adına hafta sonu Azerbaycan Türkcesi dil okulunda okuyor. Ayrıca Salim profesyonel bir yüzücüdür.

Bu hafta Salim'in  «Nagorno Karabakh» adlı ilk kitabı Norveç dilinde yayınlandı. Kitabın tüm metnini yazdı ve çizimlerinde kendisi cizip. Ayrıca biriktirdiği kişisel parayla matbaa bulup kitabını yayınladıp. Selim bugün ilk kitabıyla da birincilik ödülüne layık görüldü.

O Yazarlar.az tarafından "Ziyadır" ödülüne layık görüldü. Selim, İkinci Karabağ Savaşı'ndan sonra kitap yazmaya karar verdi. Salim, birçok akrabasının bu savaşa katılması nedeniyle, Norveç basınında Karabağ ile ilgili bilgileri dikkatle takip ettikten sonra bu kararı verdi. Çünkü Norveç basını Ermenilerin lehine çoğunlukla tek taraflı haber yaptı. Gerçeği sınıf arkadaşlarına ve öğretmenlerine iletmek için önce savaş tarihini, Karabağ tarihini, savaşın sonuçlarını , Türkiye ve Rusya'nın savaştaki rolüne ve Ermeni tarafının yalanlarına cevaben okula bir sunum yazıb ve okulda sundu. Bu kitabı gerçeği daha geniş bir kitleye aktarmak için yazdı.


Karabağ
Haberler