HOCALI SOYKIRIMINI UNUTMADIK - FOTOGALERİ

HOCALI SOYKIRIMINI UNUTMADIK - FOTOGALERİ
16:15 28.02.2021 | 3237 kere okundu | Karabağ

Bilal Dündar

 

Ermeniler Rus'ların 366 nci mekanize birliğinin desteği ile 25 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan'ın stratejik bölgesi Hocalı kasabasını top atışları ile vurmaya başladılar.
Gece karanlığında ise evlere giderek silahsız korumasız genç, yaşlı, kadın erkek, çoluk çocuk demeden 613 insanı tarihte eşi ve benzeri olmayan bir vahşilikle soykırım yaptılar. Katliam kelimesi hafif kalır. 1948 de kabul edilen Soykırım yasasına birebir uymaktadır. 
Hamile kadınların karınları deşilmiş,  kirletilen çocuk yaştakı kızların her tarafı sigara ile yakılarak insanların kafa derisi soyulmuş ve cinsel organları kesilmiş. 
613 korumasız insan öldürülüyor.  Canını kurtarmak için kaçanlarında kaçış yollarında önleri kesilerek öldürülüyor.
İnsanlığın yüz karası olan bu vahşeti unutmak asla mümkün değildir. 
Nitekim Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu olarak üstüste birkaç yıl Ankara da TBMM ziyaret ederek meclis başkanları ile görüşerek genel kurulda Hocalı ile konuşmaları takip ettik.
Kocaeli de 2015 yılında İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan beyin desteği ile kaymakamlık karşısında Hocalı Şehitler Anıtını törenle açtık.
Yine 2018 yılında Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran beyin desteği ile park ve Hocalı Şehitler Anıtını açtık.
Her iki Belediyemize ve destek veren diğer belediyelerimize  teşekkür ediyoruz. Bu tarihi yerler Hocalı Soykırımını unutturmamaktadır.

İLK ANMA TÖRENİ KÖRFEZ DE

26 Şubat günü Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt ve kurmay ekibinin organizasyonu ile Körfez Azerbaycan Kültür ve Spor Derneği ve başkanı Eren Kazan ile Kocaeli Haydar Aliyev Kültür Evi Derneğimiz birlikte katılımı sağlıyarak dualar ile karanfil koyduk.
Federasyon Başkanı olarak günün anlam ve önemi üzerine bir konuşma yaptım.
Bilahare belediye başkanımız Şener Söğüt birlik beraberlik mesajı vererek dünü ve bugünü özetlediler.

HAYDAR ALİYEV KÜLTÜR EVİNDEKİ ANMA TÖRENİ

2012 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin protokolle verdiği ve görkemli bir törenle her iki ülkenin bakanlarının iştiraki ile açılan Kültür Evimizde bir kütüphane ile Türkiye de ilk ve tek SOYKIRIM MÜZESİ mevcut. Müze binlerce insana gerçek tarihi bilgi ve belgeleri ile ışık tutmaktadır.
Günün anlam ve önemi üzerine açıklama yaparak katılımcılarımıza teşekkür ettim.
İlk konuşmacı Kocaeli Milletvekilimiz 
İlyas Şeker birlik beraberlik mesajı vererek ikili ilişkilerimizi kuvvetlendirmek  ve  dünü unutmadan bugün gelinen ve geri alınan topraklar ile ilgili bilgi vererek Türkiye'nin verdiği desteği  dile getirdiler.
İkinci konuşmacı ise Büyükşehir Belediyesi Koordinatörü tarihçi Abdullah Köktürk hocamız dünü bugünü anlatarak, süreci örneklerle değerlendirdiler.
Üçüncü konuşmacı Kocaeli Üniversitesinden Doç. Dr. Tekin Yeken bey Türkiye -Azerbaycan İlişkileri ile Hocalı Soykırımını belge ve bilgilerle anlattılar.
Son konuşmacı Azerbaycan da uzun yıllar kalmış olayları detaylı bilgilerle ve örneklerle anlattılar.
Kocaeli TV ile Bizimşehir TV baştan sona kadar konuşmaları kayda alarak Soykırım Müzemizde çekim yaptılar.
Kültür Evimiz ile İçişleri Bakanlığının ortak projesi ile ilgili yayınladığımız kitap ve dergimiz ile boyun atkısı katılımcılara verilerek  günün anısı fotoğraflanarak değerli konuşmacılarımıza Federasonumuzun teşekkür belgesi verildi.

 

 
Karabağ
Haberler