Hocalı adalet bekliyor, dünya kör ...

Hocalı adalet bekliyor, dünya kör ...
21:15 25.02.2021 | 1388 kere okundu | Karabağ

Mehseti Şerif

Üşüdüm anne ... Ayaklarım dondu, yürüyemiyorum.  Canım çok yandı, babam, annem bir ağacın yanında dondu ... Ormanda bir Ermeni askeri kızıma tecavüz etti ... Karım hamileydi, karımın karnını yırttılar ve bebeğini aldılar ... Ben babayım, ruhum yanıyor, ailemdeki herkes öldürüldü ... Kızımın, oğlumun gözleri oyulmuş, cildi soyulmuş ...

Bu haykırış Hocalı'nın sesidir

Kulaklarımı tıkadım, gözlerimi kapattım.  Ama dünyanın duymadığı çığlığı hissediyorum ... Tüylerim diken diken, kalbim param parça.

El kadar bebek'ler karnın içinde ormanda dondu ve geri kalanı öldürüldü.  Bugün tecavüz haberlerine dayanamıyoruz, o gün Ermeni askerinin altında kaç kadın titredi? Kurtuluşu olmayan  bir titreyişdi. 

Kaç anne evladının cansız bedenini sırtında taşıdı?  Soğuk, karlı ormanda kaç çocuk annesinin ve babasının cansız bedenini terk etti?

O korkunç soykırım gerçekleştiğinde 15 yaşındaydım.  Ağdam camisine getirilen cenazeleri, ayakları donmuş çocuk, baba ve annelerin  çığlıklarını duydum. 

Sonralar gazeteci olarak hocalı'dan olan çok insanla görüştüm. Hocalı katliamını yaşayan bir babayla konuşuyordum.  Esir alınan, sonra kurtarılan bir babaydı.  Ermeniler tırnaklarını çıkarıp iki oğlunu gözlerinin önünde öldürür. Eşini canlı canlı yakmışlardı. Boynun büküb, sadece göz yaşı döküyordu.

Soru sorarken unutmayacağım bir cevap verdi: ben ölüyüm ruhum bedenimden Ayrılalı Yıllar Oldu. Ölüler asla konuşamaz. 

O gün anladım ki o katliamdan kurtulanların ruhu da katl edilip. Ama ne yazık ki dünya hala Ermenistan'a kucak açmış ve bu soykırımı savaştaki ölüm kimi değerlendirir. Ama bilinmelidir ki Ermenistan tarafından bilinçli olarak Yapılan bu soykırım bir tek Azerbaycan ya da Türkiye'ye karşı yapılmadı. 
Bu eylem bir insanlık vahşetidir, insanlık adına işlenmiş büyük bir suçtur, katliamdır.Bu realitenin dünya genelinde söz edilen şekliyle bilinmesi ve kabul görmesi insaniyet ve adalet adına büyük önem arz etmektedir.  Ermenistan gerçekleştirdiği katliam nedeniyle cezalandırılmalıdır ki barış tüm dünyaya hükmedebilsin. Dünya halede susuyor...
Bir daha ozet geceyim ki, katliamda 8 aile tamamen yok edildi, 25 çocuk her iki ebeveynini, 130 çocuk ise ebeveynlerinden birini kaybetti.   Ermeni güçlerinin Hocalı'da 613 sivili öldürdüğü katliamdan kurtulanlar, o günlerde yaşadıkları işkenceleri hafızalarından silemiyor.
Hicalı katliamından kisa özet gecerek durumun vahşetini bir daha hatırlatalım...

Fitnat Hasanova Ahedkızı, 1940 Hocalı doğumlu: Cesedinin üzerinde zorlama izleri var, tecavüz edilmiş, gözleri çıkarılmıştır. 

Gülçehre Hasanova Yakupkızı, 1968 doğumlu: Göğüs kafesinden ve karnından kurşun yarası almıştır. Sol eli kesilmiştir. 

Firangül Kerimova Muhammetkızı, 1935 doğumlu: 1988 yılında Ermenistan‘dan kovulmuştu. Bedeni tamamen doğranmış, gözleri çıkarılmış, kulakları ve göğüsleri kesilmiştir.

Melahat Hümmetova Eldarkızı, 1976 doğumlu: Bedeninde çok sayıda kurşun yarası bulunmuş, gözleri çıkarılmış, göğüsleri kesilmiştir. 

İmani Ağayar Salman oğlu, 1989 doğumlu (o gün için 3 yaşında): Katledilmiş ve yakılmıştır. 

Allahverdi Hüseyinov Kuluoğlu, 88 yaşında: Yakılarak katledilmiştir. 

Ingilab Aslanov, Azerbaycan Milli Ordusu askeri: Gözleri çıkarılmış, cinsel organı kesilmiş ve öldürülmüştür.

Telman Orucov Enveroğlu, 1956 doğumlu: Hocalı şehrinden çıkıp kaçmaya çalışırken Nahçivanik yakınlarında Ermeniler tarafından kurşunlanarak öldürülmüş, başının derisi yüzülmüştür.

Vidadi Mustafayev Sefaoğlu, 1963 doğumlu: Elleri telle bağlanarak başı kesilmiştir. 

Hafız Nuriyev Yusufoğlu,1962 doğumlu: Elleri telle bağlanarak başı kesilmiştir. 

Ahmet İlyasov Mehmetoğlu, 1968 doğumlu: Elleri telle bağlanarak başı kesilmiştir. 

Cebrail Recebov Mehti oğlu, 1961 doğumlu: Tankla ezilmiş, gözleri çıkarılmış, kulakları kesilmiştir. 

Bedelov Tevfik, Bakü doğumlu: Tankla ezilmiş, gözleri çıkarılmış, kulakları kesilmiştir. Tamara Memmedova Selimkızı: Gözleri çıkarılmış, göğüsleri kesilmiştir....
Bu siyahıyı devam ediyor...

O korkunç günün tanıklarından Zori Balayan isimli Ermeni gazeteci yaptıkları korkunç eylemleri yazdı: 
Biz Haçatur’la ele geçirdiğimiz eve girerken askerlerimiz 13 yaşında bir Türk çocuğunu pencereye çivilemişti.

Türk çocuğu çok ses çıkarmasın diye, Haçatur çocuğun anasının kesilmiş göğsünü onun ağzına soktu. Daha sonra 13 yaşındaki bu Türk’e onların atalarının bizim çocuklara ettiğini ettim.

Saate baktım, Türk çocuğu yedi dakika sonra kan kaybederek dünyasını değiştirdi… Haçatur daha sonra ölen Türk çocuğunun cesedini parça parça doğradı ve bu Türk ile aynı soydan olan köpeklere atıldı.
(Zori Balayan, "Ruhumuzun Canlanması"  kitabı)

Aslında Zori Balayan'ın bu yazısından sonra sessiz dünyadan adalet beklemiyoruz ...
 44 günde Karabağ topraklarını kurtaran Azerbaycan askerinin Hocalı'ya bayrak asmasını bekliyoruz ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


                                

 


Karabağ
Haberler