Hocalı Soykırımı Tokat'ta muhteşem bir konferansla anıldı. - FOTOGALERİ

Hocalı Soykırımı Tokat'ta muhteşem bir konferansla anıldı. - FOTOGALERİ
18:30 27.02.2020 | 130 kere okundu | Karabağ

Gaziosmanpaşa Üniversitesi'ndeki toplantıya, 1000 üniversite öğrencisi katıldı. Yaklaşık 1000 kadar öğrenci de yer bulamadığı için dışarıda kaldı.

 

         Tokatlı olan  Türkiye'nin eski Bakü Büyükelçisi Hulusi Kılıç'ın önderliğinde yapılan toplantı, Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşı'nın okunmasıyla başladı.

            Üniversite öğrencisi Azerbaycan Türk'ü Murat Mirzabeyli, Hocalı'da bir insanlık dramı yaşandığını örnekler vererek anlattı.

       Mirzabeyli, Azerbaycada  her Türk'ün hayalinin işgal altındaki topraklarına kavuşmak olduğunu  söyledi.

      Daha sonra TRT tarafından hazırlanan Hocalı Soykırımın'a ilişkin belgesel izlendi.

Kafkasya Uzmanı ve TRT eski Bakü Temsilcisi Yüksel Değercan da,” Rus Çarı 1. Petro'nun 17. yüzyılda Türk devletleri arasına bir Ermeni Devleti'nin yerleştirilmesi planını anlattı.

Yüksel Değercan; O dönemde 2 büyük Türk Devleti vardı. Osmanlı İmparatorluğu ve Safevi İmparatorluğu. Rus Çarı bu iki ülkenin arasına öyle bir devlet kuralım ki Türkler bununla oyalansınlar. İşte bu politika 400 yıldır uygulanıyor.” diye konuştu.

   5 yıl boyunca Bakü'de onlarca Hocalı şehit yakını ve Karabağ Göçmenleri ile ropörtaj yaptığını vurgulayan Yüksel Değercan,  bu ropörtajları değil, Ermeni, ABD'li ve Rus gazetecilerin Hocalı'daki gözlemlerini öğrencilerle paylaştı.

  Duygulu anların yaşandığı konuşma sonunda Yüksel Değercan,” bir gün Azerbayca elbet  işgal altındaki topraklarına kavuşacak, Nahçivanla doğrudan bağlantısı kuracak ve iki kardeş ülke sınır komşusu olacak  ve 400 yıllık Rus politikası sona erecek“ diyerek sözlerini tamamladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün Bakü ziyaretine gündeme gelen konuşmaların yeraldığı  video da  öğrencilere izletildi.

 Büyükelçi Hulusi Kılıç, Hocalı'da gerçek anlamda bir soykırım yaşandığını ancak buna ABD'nin, Avrupa'nın, İnsan Hakları kuruluşların sessiz kaldığını vurguladı.

      Artık bu soykırımı yapanların uluslararası mahkemelerde yargılanması vaaktinin geldiğini belirten Büyükelçi Kılıç,  Ermenistan'ın  BM'nin 4 kararına rağmen işgal ettiği topraklardan çıkmadığını kaydetti.

AGİT Minsk Grubunun  daha çok çözüm bulmamak için çalıştığını anlatan Kılıç;”Azerbaycan  barış yoluyla topraklarını almak istemektedir. Oysa  Azerbaycan gerek askeri, gerek ekonomik, gerek beşerri anlamda bu güce sahiptir. İstese bir kaç gün içinde Karabağ'ın tamamını geri alır. Artık buna bir çözüm bulunmalı ve barış yoluyla Azerbaycan topraklarına kavuşmalıdır” dedi.

      Türkiye'nin her anlamda Azerbaycan'ın yanında olduğunu belirten Kılıç; Atatürk'ün “Azerbaycan'ın sevinci sevincimiz,  kederi kederimizdir” sözlerini hatırlatıı.

 Kılıç daha sonra Karabağ Azerbaycan'ındır pankartını ve Türkiye ile Azerbaycan'ın aynı kalp açindeki bayraklarının bulunduğu pankartı açtı.

Kılıç öğrencilerden dakikalarca alkış aldı.

     Katılımcıların aile fotorafın çekilmesinin ardından   toplantı sona erdi. Büyükelçi  Kılıç yarın da  Gaziosmanpaşa Üniverrsitesi'nde Türk Dünyası  Kariyer Günleri kapsamında Azerbaycan'ın  Türkiye'deki Mega Yatırımları ile ilgili bir konferans verecek.

Asasmedya.info


Karabağ
Haberler