Türk Dünyası Parlamenterler Birliği, Hocalı katliamının 28'inci yılı dolayısıyla bir basın açıklaması yayınladı.

Türk Dünyası Parlamenterler Birliği, Hocalı katliamının 28'inci yılı dolayısıyla bir basın açıklaması yayınladı.
22:30 26.02.2020 | 266 kere okundu | Karabağ

Birlik Genel Başkanı ​​​​​​​​21.Dönem Trabzon Milletvekili Nail Çelebi yayınladığı mesajda; "Türkler, Hocalı'da 28 yıldır adalet bekliyor,  suçluların hak ettiği cezaya çarptırılmasını istiyor"dedi.


Çelebi; "Çoğu, kadın, çocuk ve yaşlı tam 613 Türk'ün bir gecede vahşice katledilmesi gerçek anlamda bir  soykırımdır. Başta  soykırımı yapan Ermeniler olmak üzere bu soykırıma göz yuman, askeri ve lojistik açıdan destekleyen ülkeleri TDPB adına lanetliyorum.
DÜNYAYI, uluslararası toplumu, insan hakları savunucularını ve vicdanı olan herkesi çifte standartlara son vermeye ve  Hocalı katliamını lanetlemeye davet ediyorum" diye konuştu.
Nail Çelebi;"Azerbaycan toprakları'nın  yüzde 20'si hala Ermenistan işgali altındadır. Birleşmiş Milletler'in aldığı 4 karara rağmen Ermenistan  işgali devam ediyor.  Güya çözüm için kurulan AGİT MİNSK Grubu  işgalin devamını istemektedir.
Artık Türk'ün, Azerbaycan'ın sabrı tükenmektedir. Ve Birleşmiş Milletlerin kararınıen kısa sürede  kendi gücüyle uygulayacaktır.
Dünyaya burdan bir kez daha sesleniyorum.
Ermenistan, Azerbaycan topraklarından bir an önce çıkmalıdır. Uluslararası toplum, AGİT ve BM bölgede yeni acılar, dramlar yaşanmasını istemiyorsa Ermenistan'ı ikna etmelidir.
Türk devleti, milleti ,  sivil toplum örgütleri ve Türk Dünyası Parlamenterler Birliği olarak kardeş Azerbaycan 'ın yanındayız. Haklı davasında Can Azerbaycan'ı asla yalnız bırakmayacağız. " diye konuştu.
Hocalı'da  bundan 28 yıl önce  dram, vahşet,  katliam ve tam bir soykırım yaşanmıştı.
63'ü çocuk...
106'sı kadın...
70'i yaşlı... Tam 613 kişi Ermenilerce  katledilmişti.
Büyük Ermenistan hayali peşinde koşan Ermeniler için 7 bin nüfuslu Hocalı askeri açıdan stratejik öneme sahipti.
Aylar önce başlatılan ablukanın ardından 26 Şubat 1992 gecesi önce 366'ıncı Rus alayı, ardından Yüzlerce Ermeni asker Hocalı'yı bastı.
Ermeni zulmünden kaçmak isteyen isteyen Hocalıları bekleyen tuzak, tam bir vahşete dönüşmüştü.
Evler yakılmış..
Hocalıların kafa derileri yüzülmüş...
Hamile kadınların karınları deşilmişti...
Geride kadın, çocuk yaşlı tam 613 masum Türk'ün cesedi ve yüzlerce yaralı kalmış
Hocalı O günden bu yana Müslüman her Türk'ün kanayan yarası  olmuştu.

 


Karabağ
Haberler