Ölümcül koronavirüs salgını: Çin'in Vuhan kentinden çıkışlar yasaklandı

Ölümcül koronavirüs salgını: Çin'in Vuhan kentinden çıkışlar yasaklandı
02:00 23.01.2020 | 41 kere okundu | Sağlık

Çin'de insandan insana bulaşan ölümcül koronavirüsün çıkış noktası olan Vuhan kentinde hükümet, Vuhan'dan çıkışı yasakladı.

Şimdiye kadar 17 can kaybına sebep olduğu koronavirüs salgınının merkezi olan Hubei eyaletinin 11 milyon nüfuslu başkenti Vuhan'da hükümet kentten çıkış yapılmasını yasakladı. Kentte havaalanı ve tren istasyonları giden yolculara kapatılacak, toplu ulaşım yarın yerel saatle 10.00'dan itibaren askıya alınacak.

Çinli yetkililer grip-zatürre benzeri semptomları olan, insandan insana bulaşan ve ölümcül etkileri bulunan koronavirüsünden kaynaklanan salgını kontrol etmekte zorlanıyor. Çin'de korona virüsünün bulaştığı ve hasta ettiği insanların sayısı 470'i geçti, can kaybı 17'ye ulaştı.

Salgının merkezi olan Hubei eyaletinin 11 milyon nüfuslu başkenti Vuhan'da yüzlerce kişi, virüs bulaşması nedeniyle tedavi altına alındı. Vuhan'da seyahat kısıtlamaları uygulanıyor, ulaştırma merkezlerinde sağlık taramaları yapılıyor.

 

Seyahat trafiği riski artırdı

 

Çinli yetkililer, ülkenin ay takvimine göre yeni yıl bayramı yüzünden bir uçtan diğer uca hareketlilik yaşanmasının, bulaşma riskini artırdığına dikkat çekti. Alarm durumu, bazı Çinlileri seyahatlerini iptal edip evde oturmaya yönlendirdi.

Uzmanlara göre çıkış yeri yaban hayvanlarının yasadışı şekilde satıldığı bir pazar olan koronavirüsü (nCoV), ABD gibi bazı ülkelere de sıçradı.

Ülke dışına seyahat eden Vuhanlı yolcular virüsü şimdiye kadar Güney Kore, Japonya, Tayland, Avustralya ve ABD’ye taşıdı.

İlk önce deniz ürünlerinden insanlara, sonrasında insandan insana bulaşma özelliğine sahip olduğu belirtilen virüse karşı kullanılabilecek herhangi bir ilaç ya da aşı bulunmuyor. Ancak Rusya koronavirüs salgınına karşı aşı geliştirmek için çalıştığını açıkladı.


Sağlık
Haberler