Bilim adamlarından bomba iddia!

Bilim adamlarından bomba iddia!
04:01 17.02.2020 | 52 kere okundu | Sağlık

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ile ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor... O ülkede ilk ölüm gerçekleşti! Çin, virüse karşı önlemleri artırdı, sıra onlara geldi... Hubei ve Wuhan'da kısıtlamalar son safhaya çıkartıldı. Bilim adamları virüsün yayılmasıyla ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu!

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) bulaştığı kişi sayısı 69 bini geçti. Salgın nedeniyle 1.670 kişi yaşamını yitirdi.

Can kayıplarının 1596'sı Çin ana karasında, biri Hong Kong Özel İdare Bölgesi'nde, biri Fransa'da, biri Japonya'da, biri Tayvan'da ve biri de Filipinler'de yaşandı.

Çin ana karasında 69 bin 267, Hong Kong'da 57 ve Makao Özel İdare Bölgesi'nde 10 vakaya rastlandı. Tayvan'da ise 20 vaka görüldü.

Çin dışında koronavirüsün görüldüğü ülkeler ve vaka sayıları şöyle:

"Japonya 43, Singapur 72, Tayland 33, Güney Kore 29, Vietnam 16, Almanya 16, ABD 15, Avustralya 15, Fransa 12, İngiltere 9, Birleşik Arap Emirlikleri 8, Kanada 7, Filipinler 3, Hindistan 3, İtalya 3, Rusya 2, İspanya 2, Belçika 1, Nepal 1, Sri Lanka 1, İsveç 1, Kamboçya 1, Finlandiya 1, Mısır 1"

Çin hükümeti, son üç gün içerisinde coronavirüs vakalarında azalma olduğunu açıkladı. Ulusal Sağlık Komisyonu Sözcüsü Mi Feng, coronavirüse karşı alınan tedbirlerin etkili olmaya başladığını belirtti.

Çin’den yapılan açıklamada, son üç gün içerisinde coronavirüs vakalarında azalma olduğu belirtildi. Ulusal Sağlık Komisyonu Sözcüsü Mi Feng, Çin'in virüsün yayılmasını engellemek için aldığı önlemlerin etki etmeye başladığını söyledi. Coronavirüse karşı tedbirler devam ederken, alınan önlemler virüsün ortaya çıktığı Hubei ve Wuhan’ı kapsıyor. Başka şehirlerden Pekin'e gelenlerin 14 gün karantinaya alınması zorunlu hale getirilirken, coronavirüste yeni vaka sayısındaki artış hızı düşmeye başladı.

Çin hükümeti, 60 milyon insana evlerinden acil bir durum olmadıkça çıkmamaları gerektiği söyleyip özel araçların kullanımını yasaklandı.

Hubei ve Wuhan kentleri salgının en sert vurduğu şehirler. Şuana kadar Çin'de 1665 kişinin öldüğü iddia edildi. Çin ise yayılımı kontrol altında tuttuklarını açıkladı.

Her evden sadece bir kişiye 3 günde bir yiyecek gereksinimlerini karşılamak için izin veriliyor.

Sitelere sadece tek bir kapıdan giriş yapılacak olup, sadece o sitede yaşayan kişiler kapıdan giriş ve çıkış yapabilecek.

Sadece eczane, oteller, gıda ihtiyaçlarının karşılanabileceği yerler ve tıp servislerinin açık kalmasına karar verildi. Bunlar haricindeki tüm iş yerlerinin kapalı kalınmasına devam kararı verildi.

Öte yandan herkese evlerinde kalmaları söylenmesine rağmen, Hubei halkı yine de acil durumlarda evlerinden çıkabiliyor.

DailyMail'in haberine göre; Bilim adamları, ölümcül virüsün Wuhan'dan 300 metre ötedeki araştırma laboratuvarında çıkmış olabileceğini iddia etti.

Pekin destekli Güney Çin Teknoloji Üniversitesi'nden yapılan açıklamada Wuhan Hastalık Kontrol Merkezi'nin (WHCDC), Hubei eyaletindeki bulaşmayı ortaya çıkarabileceğini söyledi.

Akademisyenler Botao Xiao ve Lei Xiao tarafından kaleme alınan makalede, korono virüsünün kaynağının WHCDC'deki labaratuvarda tutulan 605 hayvan olduğu iddia edildi.

Öte yandan yarasaların bir keresinde bir araştırmacıya da saldırdığını ve yarasaların kanını bir araştırmacının üzerine bulaştığını gördüklerinden bahsettiler.


Sağlık
Haberler