Dolar, euro bugün ne kadar?

Dolar, euro bugün ne kadar?
20:15 13.01.2020 | 169 kere okundu | Ekonomi

Dolar Kuru bugün itibariyle, alışta 5.8708 TL, satışta 5.8741 TL seviyesinde bulunuyor Dolar Alış Kuru ve Dolar satış kuru 13.01.2020 tarihiyle saat 18:03’de güncellenmiştir. 1 Dolar 5.8741 Türk lirasına karşılık gelmektedir. 1 Dolar karşılığında 5.8741 Türk Lirası satın alınabilir.

 

100 EURO KAÇ TL?

 

100 Euro karşılığında 652,7500 Türk Lirası alınabilmektedir. Kur fiyatı ile ilgili son güncelleme 13.1.2020 – 18:41 tarihinde yapılmıştır. Euro bir önceki güne göre yüzde -0,1530 değişim gösterdi. Bir önceki gün 100 Euro kaç TL sorusunun cevabı : 653,7500 Türk Lirası idi.

 

100 DOLAR KAÇ TL?

 

100 Dolar karşılığında 586,4400 Türk Lirası alınabilmektedir. Kur fiyatı ile ilgili son güncelleme 13.1.2020 – 18:42 tarihinde yapılmıştır. Dolar bir önceki güne göre yüzde -0,2127 değişim gösterdi. Bir önceki gün 100 USD kaç TL sorusunun cevabı : 587,6900 Türk Lirası idi.

 

DÖVİZ KURLARINI (FİYATLARINI) ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Arz ve Talep Faktörü

 

Her ticari malın fiyatının belirlenmesinde, arz ve talep faktörleri yer almaktadır. Arz ve talebin birbirine oranında yaşanan değişiklikler nedeniyle fiyatlarda dalgalanmalar görülüyor. Dövizler üzerinde de arz ve talebin oldukça önemli bir noktada olduğunu hiçbir zaman unutmamalısınız. Hatta döviz kurlarını etkileyen en önemli faktör olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü arz ve talep dengesi, döviz kurunu belirlemektedir.

Bir ülkenin döviz talebi, cari açığa işaret etmektedir. Bir ülkede harcanan dövizlerin, ülkeye giren dövizlerden (döviz arzından) daha fazla olması durumunda cari açık problemiyle karşılaşılmaktadır. Bu durumda da ülke para biriminin değersizleşmesi durumu ortaya çıkacaktır. Arz faktörünün, talebi geçtiği noktalarda, ülke ekonomisinde döviz kurları aşağı yönlü hareket etmektedir. Talep faktörünün, arzı geçtiği noktalarda ise ülkede döviz kurları yukarı yönlü hareket etmektedir.

 

Faiz Oranları

 

FED’in izlediği para politikasında faiz artırımına gitme ihtimalinin, dolar üzerinde yarattığı etkileri hepimiz yakından takip ediyoruz. Faizleri arttıracağı ihtimalinin yükselmesiyle birlikte doların güçlendiğini görüyoruz. Buradan da anlaşılacağı gibi faiz oranlarının yükselmesi, döviz kurları üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

 

Enflasyon Oranları

 

Enflasyon oranlarının yükseldiği zamanlarda, üretilen bir malın fiyatı, yurt dışına göre daha yüksek hale gelecektir. Böylece ithal mallara olan talep artacaktır. Bu durum ise dövize olan talebin de artmasına neden olacaktır. Döviz kurlarında yaşanacak bir artış ile ithal mal fiyatları da etkilenecektir. Döviz kurunda yaşanan yükselişin, malların fiyatına da yansıması; bir ülkede fiyatlar genel düzeyinde de artışı beraberinde getirecektir. Bu durumda ülkenin para birimi değer kaybederken, döviz fiyatı yükselir.

 

Siyasi ve Politik Olaylar

 

Normalde fiyatlar, ekonomik faktörlere bağlı olarak değişim gösterir. Ama siyasi ve politik gelişmelerin de dövizler üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Siyasi belirsizliğin, iktidara olan güvensizliğin ve politikada görülen hareketlilik, dövizleri yukarı yönlü etkilemektedir. Aynı şekilde döviz rezervlerinin güçlendiği yani döviz arzının yüksek olduğu zamanlarda, kurlarda artış görülecektir.


Ekonomi
Haberler