İnsanlık tarihini değiştirecek keşif! 50'si de 6 milyon yaşında

İnsanlık tarihini değiştirecek keşif! 50'si de 6 milyon yaşında
22:00 16.10.2021 | 38 kere okundu | Kültür

Bilim insanları, insanların atalarına ait eski ayak izlerini bulduklarını açıkladı. Yunanistan'ın Girit adasında keşfedilen yaklaşık 50 ayak izinin 6,05 milyon yaşında olduğu duyuruldu. Araştırmacılar, yeni keşfin karanlık çağlardaki insan gelişimi ve yayılımına ışık tuttuğunu söyledi.

1

2002 yılında, Yunanistan'ın Girit kentindeki Trachilos köyü yakınlarında yaklaşık 50 ayak izi bulundu. Araştırmacılar, izlerin muhtemelen Akdeniz kısa bir süre içinde kuruduğu için bir tür tortul kayada doğa tarafından korunduğunu söyledi.

 

 

 

2

Bununla birlikte, başlangıçta hangi türün insan benzeri izler bıraktığı belli değildi. Ancak izlerin ayak başparmağının modern insanlara oldukça benzediği ve tabanında maymunlarda bulunmayan bir topukları olduğu görüldü.

3

Ayak izlerinin modern insan, soyu tükenmiş insan türleri ve tüm yakın insan atalarını içine alan biyolojik sınıflandırma olan "homininlere" ait olduğunu gösteren bulgular 2017 yılında yayınlandı. Ancak, bunların doğru bir şekilde tarihlendirilmesi için daha fazla analiz yapılması gerekiyordu.

4

Şu anda, homininlerin evrimsel tarihi ve dağılma eğilimleri bilim dünyası tarafından hararetli bir şekilde tartışılıyor ve hominin soyunun ilk temsilcilerinin kökeni ve kimliği henüz açıklığa kavuşmadı.

 

 

5

6 MİLYON YILDAN ESKİ

6 MİLYON YILDAN ESKİ

Scientific Reports adlı dergide yayımlanan yeni çalışma kapsamında araştırmacılar jeofizik ve mikropaleontolojik araçları kullandılar ve söz konusu ayak izlerini günümüzden 6,05 milyon yıl öncesine tarihlendirdiler.

 

 

6

LUCY'DEN 2,5 MİLYON YIL DAHA ESKİ

LUCYDEN 2,5 MİLYON YIL DAHA ESKİ

Çalışmanın yazarlarından Uwe Kirscher, "Bu durum ayak izlerinin, Tanzanya'daki Laetoli'de ortaya çıkarılan 3,7 milyon yaşındaki Australopithecus afarensis'in (Lucy adlı tanınmış insan atası) izlerinden 2,5 milyon yıldan daha eski olduğu anlamına geliyor" dedi.

7

YEPYENİ BİR BAKIŞ AÇISI SAĞLADI

YEPYENİ BİR BAKIŞ AÇISI SAĞLADI

Diğer taraftan, Girit'te bulunan Trachilos ayak izlerinin tarihi, altı milyon yıllık insan evrimi hakkında araştırmacılara yepyeni bir bakış açısı sağlıyor. Bu dönemde, Mora bölgesi Girit'i Yunanistan anakarasına bağlıyordu.

8

Prof. Dr. Madelaine Böhme, "Ayak izlerinin sahibi ve olası insan öncesi Graecopithecus freybergi (Yunan maymunu olarak da bilinen antik insansı tür) arasındaki bağlantıyı göz ardı edemeyiz" dedi


Kültür
Haberler