Duşmanlarının gözünde Oruç Reis

Duşmanlarının gözünde Oruç Reis
23:12 10.08.2020 | 474 kere okundu | Kültür

Akdenizde duşmanlara panik ve korku yaratan Oruç Reis fırkateynimiz adını 1518 de Cezayirde şehit düşen ve Kuzey Afrikanın kurtarıcısı Oruç Reisten almıştır.


Oruç Reis çok canlı cesur ve yiğit, eli açık, savaş zamanı hariç halim biriydi.

“Türkleri Berberi topraklarına getiren ve Berberilere batının zenginliklerini tatmayı ve onlardan faydalanmayı öğreten ilk kişi olmuştur. Onlara büyük bir çeviklik, kurnazlık ve cesaretle bugün sahip oldukları muazzam gücü vermiştir.
Öldüğünde henüz 44 yaşındaydı. Pek uzun boylu değildi, ama çok iri, kaslı ve kızıl sakallıydı. Pek parlak ve canlı gözleri vardı, burnu basık ve ten rengi esmerle beyaz arasındaydı; çok canlı cesur ve yiğit, eli açık, savaş zamanı hariç halim biriydi.
Askerleri onu sever, kendisine itaat eder ve ondan korkarlardı. Nitekim öldüğünde acı içinde ağlamışlardır.
Arkasında ne bir kız, ne de bir erkek evlat bıraktı. Cicelli ve dağlarında dört yıl, Cezayir’de iki yıl ve Tilimsan’da bir yıldan az kral oldu. 14 yıl
Berberi topraklarında yaşayarak Hristiyanlara büyük zararlar verdi.”
Maalesef bu buyuk kahramanın mezarına buyuk bır anıt yaptırma Kultur bakanlıgı ve zamanın TİKA baskanı Serdar Çam tarafından engellendi. Kuzey Afrikayı Endülüs olmaktan (hrıstıyanlşatırmaktan) kurtardı. Cezayir Devletinin kurucu başkanı, İspanyollara karşı Omuz omuza savaşırken Şehit Oldu. Mezarını bulmak ve önümüzdeki yılı Oruç reis yılı ilan edilmesini sağlamak için Türk Dısişleri, TİKA, Kültür Bakanlığı yaptığımız bilgilendırme girişimleri netice vermedi. Ankaranın birokrasi koridorlarında kayboldu. Küçük şahsi hesaplar yüzünden baltalandı engellendi. Bunların hepsini yazsam roman olur.

Mehmet Tütüncü Hollanda 


Kültür
Haberler