Filimin pardon Bilimin Çöküşü

Filimin pardon Bilimin  Çöküşü
16:30 10.01.2022 | 2417 kere okundu | Yazarlar

Hakan Dikmenn

Yıllardır gözlediğim ve öğrenciliğim sırasında dersler aldığım filim (bilim)   dünyasında  birkaç değerli hocam  istisna son zamanlarda kaliteli yayına  rastlamak neredeyse imkânsız.
Filim(Bilim) dünyasının temel taşları ile oynanması sonucu yarım yamalak yada hiç  yabancı dil bilmeyen, alanındaki eserlere vakıf olmayan ve üretme, çalışma heyecanı bulunmayan ,deniz fiskiyeleri, liyakatsız kişiler dayı yeğen usulü üniversiteleri işgal etti. Ortalık PowerPoint doktora öğretim görevlileri, doçentleri ile fosil  profesörlerle doldu. Taşıdıkları akademik titrler  karşılığında kaliteli bir eseri, bir sorunu  aydınlatan makalesi ya da çevirisi olmayan egosu yüksek akademik soytarılar  türedi.
Bunlar kampüslerde, sınıflarda , televizyonlarda ya da çevrimiçi programlarda attığı attık  ne dediklerini kendileride anlamayan, konuştuğu konu üzerinde zerrece bilgisi olmayan, kendinden başkasına saygısı olmayan "ufak tepeleri ben yarattım" edasında, Birbirlerine karşılık olarak hediyeler gönderen usta çırak ilişkisi içinde. Fakat ne yalan söyleyeyim haklarını yememek lazım teslim edelim- iyi örgütlenmiş boş beleş insanlar güruhu
Kendi  başlarına eser üretme bilgi ve birikimine   sahip olmayanlar sözüm ona editörlük kisvesi  adı altında kırk yalan esercikler piyasada dolanmaya başladı. Geçen hafta  böyle bir kitap elime geçti. İçeriğin de ne bilim var ne filim ne ifade ne de akademik üslup! Bir, iki bilindik konuyu bir değil birkaç iddialı başlık altında bir araya getirerek akademik çöplüğe sebep oluyorlar. İşi bilmeyen sadece ders geçmek için önüne geleni alan öğrenciler bu durumdan bi haber. Sorgusuz, sualsiz kendilerine sunulanı  almakla yetiniyor.
Bir de kendini dev aynasında gören fantezi sahibi  hoca ve öğrenciler var! Türk bilim, tarihine bir katkı sunmayacak üfürükten konuları yüksek lisans ve doktora tezi yaptırıyorlar. Eş dost ilişkisi içinde ve kapalı kapılar ardında bol bol gereksiz  uzman ve doktor üretiyorlar.Gerçi kendileride gereksiz oda ayrı bir konu. Dün doktorasını bitirmiş birisi ertesi günü doktora dersi verip doktora tezi yönetebiliyor!?
Etmeyin ağalar bey onbaşıyı  paşa yapmakla ordu güçlenmez. Akademik bilgi birikimine sahip olmadan bol keseden unvan dağıtmak da üniversiteyi yüceltmez.
Bunların böyle gelmiş böyle devam edeceğini  düşündükçe  daha güneşli günlerimiz var  diyesim geliyor!                                               ,


Yazarlar
Haberler