Yerli Üretimin Önemi ve Güçlü Devletin Esası,0

Yerli Üretimin Önemi ve Güçlü Devletin Esası,0
09:30 30.12.2021 | 3202 kere okundu | Yazarlar

Haşim Sahrabli

,

 

Büyük ülkeler her zaman dışarıyı etkiler, ancak dışarıdan etkilenmez. Çünkü dışarıyı etkilemek için boşluklar bulur, ancak kendisi dışarıdan etkilenmemek için tüm boşluklarını kapatmıştır.

Mesela, Rusya uzun zamandır Putinin yürüttüğü tecavüzkar siyaset nedeniyle dünya ülkeleri tarafından farklı ekonomik yaptırımlara maruz kalmıştır. Hatta Rusya rublesi dünyanın en değersiz paraları sırasındadır. Dolar karşısında oldukça zayıftır. Ancak Rusya'da sıradan insanlar bunun acısını çok çekmemektedir.

Aynı örnekler sırasında İran'ı da verebiliriz. İran yönetiminin laikliğe düşman konumu, aynı zamanda dünyada barış ve istigrara zararlı şekilde yürüttüğü dış ve iç siyaseti nedeniyle çeşitli embargo ve yaptırımlara maruz kalmıştır. Hatta zengin petrol kaynaklarını kullanamaz hale gelmiştir. İran rialı bu gibi tehditler karşısında aynı Rusya rublesi gibi değer kazanamamış, dolar karşısında oldukça zayıftır.

Ancak her iki örnek ülke ve onların vatandaşları bundan etkilenmemektedir. Bu ülkeler sanayi ve tarım olarak dışarıya çok bağımlı değil, ihracat yapamazlarsa bile, ithalat asılılıkları oldukça az olduğu için insanların günlük hayatı piyasada yaşananlardan çok etkilenmemektedir.

Bunun nedeni odur ki, Rusya ve İran'da devlet tüm alanlarda her şeyi içeriden tamin edebilmektedir. Ektikleri tohumdan, biçtikleri buğdaya, soğandan domatese, teknolojik aletlerden hafif sanayi ürünlerine kadar her şey üretilmektedir. Hatta üretimdeki malzemeler bile içeriden tamin edilmektedir. Yani üretimciler de, tüketiciler de dolarlık iş yapmamakta, kendi para birimleri ile alış, kendi para birimleri ile de satış yapmaktadır. Hatta Rusya'nın komşuluğundaki ülkelere ihraç ettiği buğdaydan milyarlarla dolar para kazandığı da sır değil. Aynı şekilde İran da patates ve diğer tarım ürünlerini ihraç etmektedir.

Peki aynı coğrafyada bulunan Türkiye devleti neden her geçen gün bu gibi konularda gerilemektedir? Hangi alandan asılı olmayarak, yerli üretim neden yok ve bunun acı sonuçları nelerdir?

Yerli üretimin azalmasının kötü sonuçlarını anlatırken söylemek mümkündür ki, öncelikle devletin dışarıya bağımlılığı artmakta ve bu Türkiye'nin büyük devlete çevrilmesi yolunda engellere neden olmaktadır. Doların yerli para karşısında defalarca kurunun değişmesi normalde toplumu etkilememelidir. Rusya ve İran örneklerinde olduğu gibi vatandaşların alım gücü ve günlük yaşamının ağırlaşma nedenleri doların artması ile eşit olmamalıdır. Eğer böylesine bir hal yaşanıyorsa, demek ki, ülke dışarıya bağımlı hale gelmiştir. Bu ise, üretimin olmamasından kaynaklıdır.

Mesela, diyelim ki, bir motor yapacaksın, yerli Türk firması dolar 3 lira olurken bu motoru 51 liraya satıyordu. Yani 17 dolara. Motoru yapmak için gereken teknolojik ürünleri yerli şirket kendisi yapamadığı için ABD'den alıyor. Dışarıdan alınan bu ürünlerin fiyatı 30 liradır. Yani 10 dolar. Böyle olduğu zaman şirket 30 lira masraf ederek yaptığı motoru 51 liraya satabilmektedir. Yani 10 dolar masraf ediyor ve 17 dolara satıyor. Ancak birden borsada beklenmedik değişiklikler yaşanıyor ve dolar 3 liradan 7 liraya fırlıyor. Yanı eskiden Türk şirketi motoru yapabilmek için 30 lira harçıyorduysa, şimdi artık 10 dolar verip teknolojik ürünleri almak için 70 lira harcamalıdır. Peki 51 liradan satmaya devam ederse, ne olur? Şirket batar! Şimdi bu yerli şirket ne kadar az kazansa da, mecburdur ki, eskiden 51 liraya sattığı motoru artık 84-91 liraya, yani 12-13 dolara satsın. Bari en azından işçilerin maaşını verebilir. Yok eski üsul kar etmek isterse, 119 liraya satmalıdır ki, bu zaman da müşteri bulamaz. Şirket yine iflas etmiş olur. En güzeli az satışla, ayakta kalmayı ve zor günleri karsız geçirmeyi hedeflemektir.

Bunu ülkenin tüm alanları için düşünsenize... Yarimdan teknolojiye kadar her alanda karsız üretim var! Bir ülke düşünün, çalışıyor, üretiyor, ancak kazandığı sadece ayakta kalmaya yetiyor. Bazen o da olmuyor ve büyük korporatifler bile iflas ediyor!

Problemin nerede olduğu apaçık ortadadır. Yerli üretim azalmış, yerli üretim değilenlerin de altyapısını oluşturan malzemeler dışarıdan ithal ediliyor.

Tarım sektörü bile tam millileşmemiş durumdadır. Tohumlar dışarıdan, tarım yapmak için gereken teknolojik ürünler dışarıdan, çok şey dışarıdan! İşeriden tam şekilde teşkil olunan işçilerdir ki, onlar da bir zaman sonra tarımda çalışmakla para kazanamaz duruma geliyor ve tarımı bırakmak zorunda kalıyor. Bu ise, dolar kuruna bağlı fiyat artımının yanında bir de kıtlık yüzünden fiyat artımı doğurmaktadır!

Demek ki, neymiş?

Büyük ülke olmak dışarı ile ilişkilerde ithalatçı olmak değil, ihracatçı olmaktır! Bu ise, her şeyden önce yerli üretim demektir! Yerli üretim sizi ihracatçı yapazsa bile, ithalatçı olmaktan kurtarır ki, yolun sonunda dışarıdan etkilenmeyen, dolların 100 lira olması halinde bile, günlük hayatın etkilenmediyi bir ülkeye çevrilirsin!

Aslına bakarsak, yerli üretim bahsettiğimiz şekilde muhteşem olursa, dolar cesaret edip de o kadar yukarılara çıkamaz!

Almazsın, kendin yaparsın ve satarsın, sonuç olarak cebinden para çıkak yerine, cebine para gelir! Dışarı sattığın için bu paralar dolarlar olur. Bol dolarların olur ve güçlenirsin. Hani demiştik ya, “büyük ülkeler her zaman dışarıyı etkiler, ancak dışarıdan etkilenmez. Çünkü dışarıyı etkilemek için boşluklar bulur, ancak kendisi dışarıdan etkilenmemek için tüm boşluklarını kapatmıştır.”

Türkiye'nin boş noktasını buldular ve iyi kullanıyorlar. Üretim az, azaldıkça kaybediyoruz. Kaybettikçe azalacak, azaldıkça kaybedeceğiz.

 


Yazarlar
Haberler