Güçlü Azerbaycan istiyorum...

Güçlü Azerbaycan istiyorum...
13:30 30.12.2021 | 2738 kere okundu | Yazarlar

Abil Babaoğlu

 

Güçlü devletin 4 esas göstergesi vardır.  
1. Güçlü siyaset, güçlü siyasi irade
2. Güçlü ekonomi, güçlü sanayi
3. Güçlü ordu, güçlü savunma sistemi
4. Yüksek eğitim sistemi

1.Siyaset
Azerbaycan'da bu gün siyaset meydanında güvenilecek sadece bir kişi vardır. O da, 44 günlük vatan savaşında topraklarımızın bir kısmını düşmandan, faşist ermeni terör gruplarından kurtaran Başkomutan, Devlet Kağanı İlham Aliyev'dir. Siyasetciler ve siyasi mekanizmalar ise yok, çalışmıyor.
Güçlü siyasi partiler, güçlü parlamento ve güçlü muhalefet mevcut değildir. Tek muhalif partiler değil iktidar partisi olan YAP da siyaseten bir meftadir, ölüdür. Ülkede siyasetin güçlü olması için güçlü siyasi partilerin ve bu partiler arasında siyasi rekabetin olması gerekiyor. Hiç bir ülkede, dünyanın hiç bir yerinde tek adam her şeyi bilemez, yapamaz.
Bugün dış devletlerde bile herkez İlham Aliyev'i övüyor.
Ama Azerbaycan'ın gereksiz şişirilmeğe değil, zafer sarhoşluğundan ayrılıp topraklarımızın geri kalanını da Ruslardan, Farslardan, Ermenilerden kurtarma projesinde çalışmağa ihtiyacı vardır.
Unutmuyalım, İran İrak savaşından sonra Batının, Rusun meth ettiği Saddam Hüseyni devirmek, İrak'ı parçalamak için her şeyi yaptılar.
2. Azerbaycan'ın ekonomisi petrol, gaz ihracatına dayalı bir ekonomidir. Bunun sonu yok. Geçen 28 yılda sanayiye yatırım yapılmadı. 
Liberal ekonomi mevcut değildir. Ekonomi monopoliya elinde mahpusdadır. Milli burjuva, milli iş adamları yoktur. Milli kapitalisti olmayan bir ülkede ne güçlü siyasi partiler oluşamaz ne de halkın yaşamı iyileşemez. Aynen sosyalist sistemde olduğu gibi, insanların refahı ancak devlet yöneticiisinden ve bürokratlardan asılı olur.
3. Azerbaycan bugün övüneceği ve güveneceği güçlü Milli Orduya sahiptir.
4. Azerbaycan gençleri okumaya, öğremeye, yeniliklere çok hevesli, istekli gençlerdir. Dünyanın dört bir tarafında yüksek eğitim alan gençlerimiz çok yüksek başarılara imza atıyor, yüksek yerlere geliyorlar. Ama bu yetenekli gençler sahipsizlikten, iş fırsatlarının yoksunluğundan Azerbaycan'a değil, başka devletlere, başka milletlere hizmet ediyorlar. Bunun da sebebi ülkede eğitim sisteminin çökmüş olması, sanayi ve araştırma yapacak bilim kurumlarının yokluğu ve güçlü milli sanayiçilerin olmamasıdır. Bunlar hepsi zincirvari bir düzendir.
Liberal ekonomi, milli kapitalistler, güçlü siyasi partiler ve parlamento olmadan, milli duyğular taşıyan başarılı gençlere devlete hizmet etmek için ortam yaratılmayınca güçlü Azerbaycan'dan söz etmek bir hayal olarak kalacaktır. 
Ben ise, Azerbaycan'ın tek Kuzey Kafkasya'da değil, dünyada sayılacak güçlü devlet olmasını istiyorum.
Bunun için en esas olan güçlü milli gençlik, insan kaynakları vardır. Yeter ki, iktidar onların yolunu açsın...

Güçlü Azerbaycan istiyorum...


Yazarlar
Haberler