Fransa'nın önyargısı

 Fransa'nın önyargısı
10:30 25.11.2021 | 3287 kere okundu | Yazarlar

Galib İbrahimoğlu

Azerbaycan, Rusya ve Ermenistan cumhurbaşkanları tarafından geçen yıl 10 Kasım'da imzalanan üçlü bir bildiri, Karabağ savaşını sona erdirdi. Aynı zamanda, bu belge bölgede barış ve işbirliği için yeni fırsatlar açtı. Bölgede yeni bir aşama başladı. Ancak bazı devletler her adımda bu tarihi fırsatı engellemeye çalışıyor.

Aslında Fransa'nın hem Büyük Vatanseverlik Savaşı sırasında hem de sonrasında tek taraflı bir tutum sergilediği açıktır. AGİT Minsk Grubu eşbaşkanı Fransa, Ermenistan'ın yanında olduğunu her zaman açıkça ortaya koymuştur.

Azerbaycan topraklarında yaşayan Ermeni cemaati temsilcilerinin Fransa'yı ziyareti, Fransız Senatosu başkanları ve yerel yürütme makamları tarafından devlet temsilcisi olarak kabul edilmeleri, Fransa'nın çifte standardını göstermektedir. Bu adım, siyasi ve diplomatik ahlaka ve Fransız mevzuatına aykırıdır.

Fransa'nın savaş sırasında Ermenistan'a verdiği destek, ilk olarak AGİT Minsk Grubu'nun eşbaşkanı olarak itibarını zedeledi.

Fransa'nın çifte standardı Azerbaycan toplumunda bazı soruları gündeme getirdi. Fransa, Azerbaycan'ın bu tür ihlallere yönelik çağrılarına her zaman standart diplomatik açıklamalarda bulunur.

Bu aşamada AGİT Minsk Grubu'nun faaliyetleri Azerbaycan ile Ermenistan arasında barışın sağlanmasına hizmet edebilir. Ancak son adım, Ermeni yanlısı bir politika izleyen Fransa'nın bölgede barış istemediğini bir kez daha gösterdi.

Bu nedenle Azerbaycan toplumunda artık haklı talepler dile getiriliyor: Fransa, AGİT Minsk Grubu'nun eşbaşkanı olarak bu tür yaklaşımlara son vermeli ve adaletin yanında yer almalıdır. Fransa'nın Minsk Grubu eşbaşkanlığından çıkarılması da talepler arasında yer alıyor.


Yazarlar
Haberler