COVİD İNSANLIĞI YENDİ!

COVİD İNSANLIĞI YENDİ!
01:15 25.06.2021 | 2090 kere okundu | Yazarlar

Hasan Barın

 

Bilim insanlarının, insanların sağlığı için yapmış olduğu üstün gayretlerini hep takdirle karşılamışımdır. Kısacası, hiçbir bilim insanın yaptığı çalışmaları, insanlığa hizmet haricinde bir düşünceyle yaptığını zannetmiyorum. Kısacası bilim insanlarıyla ilgili bir sorun yok.  Burada esas sorun, olan bilim insanlarının bilim adına yapmış olduğu çalışmaların büyük şirketler tarafından insanlığa faydaymış gibi sunulup, ticarete, yüksek kazançlara dönüştürmesidir.

Aşıyı bulunca da iş bitmiyor ki, paran olsa da bu aşıların üretim aşaması olduğundan her şirket, her ülkeye istediği kadar veremiyor. Bu durumda ülkeler arasındaki ilişkiler ve lobiler devreye girecek.  

Aşının sahteleri üretilir veya gerçek aşı fahiş fiyata karaborsaya düşerse hiç şaşırmam, sizde şaşırmayın!

Buraya kadar olan bölüm; 06.12.2020 tarihli “Bulaşıcı Hastalığın Ticareti” adlı yazımdan alıntılar.

Şimdi, geçmişten günümüze gelelim.

Ben gibi düşünen insanların değil, insanlığın haklı çıkmasını isterdim.

Ama maalesef öyle olmadı!

İşin içine lobiler girdi, bazı ülkeler söz verdiği aşıları siyasi koz olarak kullandılar. Bazı ülkeler, bazı ülkelere az buz aşı yardımıyla, pozitif siyasi lobi faaliyetleri ile sağlık ve can sağlığı birbirine çorba edildi.

Şirketler gelir marjlarını düşürmemek amaçlı, aşı üretimi artmasın diye patent hakkını başkalarına vermediler. Bu şirketlerin sahibi ülkeler ise ellerindeki siyasi kozu bırakmamak için bu şirketlerin kararının arkasında durdular. 
Kısaca aşı insan sağlığı için üretildi ama daha fazla üretilip; insan sağlığı için daha fazla insana ulaşması engellendi.
Dünya’da ticaret gerilerken, dolar milyoneri sayısının artmasından hiç bahsetmeyeceğim.

Siyasi etkinliğini ve ekonomik gücünü kullanarak parasını basıp aşıyı fazla alan ve nüfusunun çoğunluğunu aşılamakla övünen ülkeler varken;
günlük geliri bir doların altında olan Afrika ülkelerin, göstermelik yardımlar haricinde çok mahrum bırakılarak, kaderlerine terkedildiklerini gördük. 
Hindistan’da insanların aşılanması bir yana; insanların hastaneler yetmediğinden sokak ortasında tedavi edildiğini, oksijen eksikliği yaşandığını;
ölen kişilerin kreteryumlarda (cenazeyi yakma yeri) yer bulunamadığını, kreteryum törenine para bulamayan insanların cenazelerinin temizlikte, ibadette kullanılan Ganj Nehri’ne atıldığının, yetkililerin nehirden cenaze topladığı haberlerini acı duyarak takip ettik!

Ama ne oldu?

Ekonomik, siyasi amaçları ön plana getirilerek yaptığımız insani hatalar bumerang gibi gene bizi vurdu.

Biri bitmeden;  Hindistan çıkışlı nurtopu gibi yeni bir mutantımız daha oldu!
Daha fazla bulaşıcı ve hastalık daha ağır seyrediyor; 18 yaş altını ve tek aşıyı olmuş insanları etkiliyor. 
Şimdi aldığım habere göre, fazla fazla para verip aşıyı alan, nüfusunun yüzde seksenini aşılamakla övünen İsrail, önlemlere tekrar geri dönüyor.
Diğer ülkelerde önlemler almaya başladılar.
Konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum!
Benim esas anlamadığım şey;
Hasta olan insan,
Hastalığı yayan da insan,
İnsanlık için ilacı bulan da insan,
İnsanlık için bulduğu ilacı insana satan da insan,
Peki, hangi konumda olursa olsun, o veya bu sebepten ölecek te insan.
Hal böyleyse;
İnsan buysa, insanlık nerede?

Sağlık, huzur, saygıyla kalın!

 

 

 

 

 


 

 

 


Yazarlar
Haberler