ORADA BİR VATAN VAR UZAKTA; GÜNEY TÜRKİSTAN

ORADA BİR VATAN VAR UZAKTA; GÜNEY TÜRKİSTAN
23:24 10.06.2021 | 4962 kere okundu | Yazarlar

Hasan Barın

Güney Türkistan İsmi genelimize yabancı gelebilir.
Türkiye’de az tanıdığımız, uzak olduğu için pek az ilgilendiğimiz, ismini Güney Türkistan olarak az kullandığımız; Afganistan’ın toprak bütünlüğüne müdahale olarak anlaşılacağından, resmi makamlarca gerçek isminin hiç anılmadığı yer.
Peki, Rusya özelliklede kendisine çok uzak ABD bu bölgeyle yıllardır niye bu kadar ilgilenir.
Kuzey Asya-Güney Asya Enerji Hattı bu bölgeden geçiyor. İkisi de bu bölgenin kendi kontrollerinden çıkmasını istemiyor.
Her müdahale de olduğu konunun temeli sadece duygusal.
Bazı stratisyenler, stratejik konumundan dolayı; “Afganistan’a sahip olan Dünya’ya sahip olur” der. 
Afganistan’a sahip olmak için ise, en stratejik konuma sahip Güney Türkistan’a sahip olmak gerekir.
Özelliklede Çin, burada oluşacak hareketlenmelerin kendi içindeki Doğu Türkistan Türkleri’ne de yansıyacağından korkmakta.
Bu korku, dirsek temasları, strateji dolu hesapların bol olduğu bu coğrafyada  

    
 

Öncelikle bölgeyi bilmiyor veya bölge ile çok az ilgileniyoruz. Ama bu telafi edilemeyecek bir durum değil kanaatindeyim. Son dönemlerde bundan önceki dönemlerde belki de hiç olmadığı kadar Güney Türkistan veya Afganistan’daki Türk unsurlar ülkemizde kamuoyunda konuşulmakta, bir kısım STK’lar veya şahsi girişimler eliyle bölgeye dair ciddi faaliyetlerde bulunulmakta. Bu türden faaliyetler sevindirici olmakla birlikte şahsen yeterli olmadığı kanaatindeyim.
AFGANİSTAN, TÜRK DÜNYASI İÇİN NEDEN STRATEJİK KONUMDA?
Afganistan Merkezi Hükumeti’nin Türk Keneşi’ni çok yakından takip ettiği bilinmekte. Afganistan’ın Türk Dünyası için çok stratejik bir konumda olduğunu burada hatırlatmamıza gerek olmasa ki bu stratejik önemin Türk Keneşi ülkeleri ve liderleri tarafından da bilindiği kanaatindeyim. Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere Kuzey Asya-Güney Asya enerji hattının Güney Türkistan’dan geçtiğini ve Güney Asya’nın orta Asya’ya açılan kapısının Güney Türkistan olması da bölgenin stratejik ehemmiyetini oraya koymaktadır.
   


 


Yazarlar
Haberler